Zanemarite ove strašne mitove o dijeti

Dijeta

Smanjenje porcije ugljenih hidrata – posebno beijele riže, hljeba i brašna – je dobra ideja.
Foto: Shutterstock

Loš savjet o dijeti

Pokušavate da preoblikujete svoju ishranu i životne navike? To je sjajan cilj koji treba imati, ali nemojte dozvoliti da vam loši savjeti o dijeti pokvare vaše planove da postanete zdraviji i postignete težinu kojom ste zadovoljni. Evo 21. zrno "mudrosti" za mršavljenje koje svakako treba zanemariti – i šta umjesto toga učiniti.

Uradite čišćenje sokom

Cijeđenjem soka uklanjaju se vlakna iz voća i povrća, a također se oslobađaju šećeri iz unutrašnjih zidova biljnih stanica. Ovi slobodni šećeri mogu oštetiti zube i podići šećer u krvi baš kao i dodani šećer. Osim toga, sok za čišćenje ne sadrži dovoljno proteina da spriječi gubitak mišića. "150 ml (5 fl oz) soka dnevno osigurava vitamin C i fitokemikalije, ali ispijanje samo soka nije razuman način da izgubite težinu ili budete zdravi", kaže registrirana dijetetičarka i glasnogovornica Britanskog dijetetskog udruženja Helen Bond.

Foto:Shutterstock

Sat dodatnog boravka u teretani donosi vam čokoladicu

Nažalost, kalorije koje se sagore u vježbanju nisu jednake dodatnim kalorijama kojima se možete rugati. To je zato što mnogi od nas to kompenziraju. Često nesvjesno, jedući više ili sagorevajući manje kalorija tokom ostatka dana u danima vježbanja – možemo više ležati, manje se vrpoljiti ili ne hodati toliko, na primjer. Ukratko: prednosti vježbanja su ogromne, ali mršavljenje nije ono na koje možete nužno računati.

Foto:Shutterstock

Osjećaj srama zbog svoje težine pomoći će vam da postanete mršaviji

Američki televizijski voditelj Bill Maher nedavno je u svojoj HBO emisiji Real Time sugerirao da bi stid zbog debljine mogao pomoći.. Sramota koju činite sebi zbog toga što ne izgledate na određeni način je najštetnija od svega, pa se odmorite.

Low carb high fat (LCHF) je najbolji za gubitak težine

Ako vam ovakav način ishrane odgovara, onda u redu. Međutim, rigorozna naučna analiza na holandskom univerzitetu koja je upoređivala dijetu jednakih kalorija, ali različitog sadržaja ugljikohidrata i masti pokazala je da su oba režima dovela do vrlo sličnog gubitka tjelesne masti. Zapravo, dijeta sa niskim sadržajem masti sa najmanje 100 grama (3,5 oz) ugljikohidrata dnevno (količina u dvije kriške kruha i porcija tjestenine) imale su malu prednost u odnosu na LCHF u prevenciji dijabetesa i gojaznosti.

Isprobajte dijetu mesoždera

Ova još ekstremnija verzija LCHF-a dobija neke sljedbenike koji kažu da ih održava vitkima i sitima (jedete meso, ribu, jaja i sir i gotovo ništa na biljnoj bazi). Ali to je u suprotnosti sa svim mogućim smjernicama zdrave prehrane. "Ne dobijate vlakna za zdrava crijeva, mogli biste propustiti vitamin C, a vaš unos zasićenih masti, koje su loše za srce, bit će ogroman", kaže dijetetičarka Helen Bond. Ukratko, to je dijeta koju treba ostaviti na miru.

Kalorije uopšte nisu bitne

Jednako je besmislica reći da možete potpuno zanemariti kalorije. "Sjajna je ideja staviti nutritivni kvalitet svoje prehrane na prvo mjesto, ali ipak morate uzeti u obzir unos kalorija ako želite da smršate", kaže dr. Schenker. Zaključak? Da biste smršali, uvijek morate jesti manje kalorija nego što vaše tijelo potroši.

Jedite malo i često kako biste spriječili pad šećera u krvi

Nekada je ova dijete bila dosta promovirana kao način upravljanja težinom – logika je da bolje kontrolišete glad, sprečavajući prejedanje, na ovaj način. Ali česti mali obroci ne dovode do boljeg gubitka težine, prema istraživanju , a ljudi koji to rade mogu imati veći nivo nezdravih masnoća u krvi .

Ne grickaj

S druge strane, grickalice ne moraju značiti katastrofu ni za vašu ishranu. "Planirane porcije kontrolisanih grickalica koje vas drže između obroka mogu pomoći nekim ljudima", kaže Helen Bond. Tajna je u tome da grickalice budu zasitne i bogate nutrijentima – probajte šaku orašastih plodova, par kašika humusa sa štapićima šargarepe ili voćem i jogurtom – i da jedete nešto manje za glavne obroke.

Ugljikohidrati su neprijatelj

Smanjenje porcije ugljenih hidrata – posebno beijele riže, hljeba i brašna – je dobra ideja. Ali neke namirnice bogate ugljikohidratima, uključujući cjelovite žitarice, grah i leća, bogate su fitokemikalijama i vlaknima koja pomažu u održavanju zdravog crijevnog mikrobioma, što zauzvrat može kontrolirati težinu i podržavati imunološki sistem. Dijeta bogata cjelovitim žitaricama također povećava brzinu metabolizma u mirovanju i količinu kalorija koje izlučujete, prema istraživanju .

Pročitajte više: MEJO DIJETA! Donosimo vam jelovnik za 7 dana

Pratite nas na Facebook akter.ba

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori