Otkrivena u dubini: dugina riba koja se rađa kao ženka i postaje mužjak

Morski svijet

Dugina riba
(Izvor: Yi-Kai Tea)

Oko Maldiva, između 40 i 70 metara ispod Indijskog oceana, treperaju jata jarko obojenih riba dužine prsta, a koje se nikada ne usuđuju popeti do koraljnih grebena na površini.

Ružičasta vila (Cirrhilabrus finifenmaa) jedna je od mnogih vrsta koje su naučnici dubinskog ronjenja pronašli u mezofotskoj (ili sumračnoj) zoni, koja se nalazi između suncem obasjanih plićaka i tamnog, dubokog oceana. Prostire se oko 150 metara niže i sadrži svoju posebnu mješavinu vrsta. "Mezofotička zona jedno je od najmanje istraženih područja u koraljnim grebenima", kaže Yi-Kai Tea, postdoktorant na Australskom muzejskom istraživačkom institutu u Sydneyu, u e-mailu poslanom s istraživačkog broda u Indijskom oceanu. "Ovo je područje općenito smješteno na čudnoj dubini - nedovoljno duboko za istraživanje podmornicama, presloženo za koćarenje i jaružanje i preduboko za ronjenje tradicionalnim tehnikama ronjenja."

Kako bi fotografirali i prikupili uzorke u mezofotskoj zoni, naučnici koriste specijaliziranu ronilačku opremu koja recirkulira izdahnuti zrak umjesto da puše mjehuriće ravno u vodu kao što to rade obični ronioci. Pažljivim kontroliranjem mješavine plinova, uklanjanjem viška ugljičnog dioksida i dodavanjem više kisika prema potrebi, ronioci na reudisaj mogu produžiti svoje urone do 100 metara.

Moraju skinuti nekoliko velikih plinskih cilindara i provesti sate polako se penju kako bi se sigurno dekompresirali iz ovih velikih dubina, ali na taj način mogu susresti vrste koje su prije bile nepoznate nauci u ovoj malo poznatoj regiji.

Vilinski morski grgeč s ružičastim velom nazvan je 2022.: finifenmaa što znači ruža na lokalnom dhivehi jeziku – a radi se o šarenoj ribi i maldivskom nacionalnom cvijetu, ružičastoj ruži, koja nosi isto ime. Jedan od naučnika koji sudjeluju u pronalaženju i imenovanju novog grgeča je Ahmed Najeeb iz Maldivskog instituta za istraživanje mora. Ovo je prvi put da je istraživač s Maldiva opisao novu vrstu koja je porijeklom iz te regije, kaže Tea.

Kao i druge vrste grgeča, ova riba mijenja svoj izgled i spol kako stari. Započinju život kao ženke i sazrijevaju u mužjake, postajući znatno šareniji. Mužjaci se ukrašavaju zadivljujućim žarkim bojama tokom sezone parenja, vjerovatno kako bi impresionirali ženke. Otkriće je dio inicijative Hope for Reefs Kalifornijske akademije nauka, čiji je cilj bolje razumijevanje i zaštita svjetskih koraljnih grebena, s fokusom na mezofotske grebene.

Godine 2019. Tea je dala ime još jednom vilinskom grgeču otkrivenom u mezofotskoj zoni uz obalu Zanzibara u Tanzaniji. Vibranium vila (Cirrhilabrus wakanda) ima živopisne ljubičaste ljuske i, kako ženke prelaze u mužjake, njihove glave postaju sunčano žute. Ime odaje počast komičnom superheroju Black Pantheru i njegovoj domovini Wakandi.

"Kao nedokučiva izmišljena nacija Wakanda... grgeči su promakli naučnicima jer žive u mračnim udaljenim grebenima duboko ispod površine", kaže Tea. Vibranij je izmišljeni rijedak metal utkan u odijelo Crne Pantere. “Boje i uzorci također su nas podsjetili na odjeću koju su Wakanđani koristili u filmu”, kaže.

Na Maldivima su se pokazale neodoljivima prekrasne boje vilinskog grgeča i već se prikupljaju iz divljine za trgovinu ukrasnim akvarijima, iako ih trenutno ima u izobilju. “Koliko mi znamo, oni nisu u neposrednoj opasnosti”, kaže Tea.

Pročitajte više: SAD obavještava: 23 vrste ptica, ribe i drugih vrsta su izumrle

Pratite nas na Facebook akter.ba - Otkrivena u dubini: dugina riba koja se rađa kao ženka i postaje mužjak

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)