Jeste li se ikada zapitali zašto Pluton više nije planet?

Na rubu našeg Sunčevog sustava postoji maleni, ledeni svijet promjera - ili duljine na najširem dijelu - samo 18,5 posto većeg od Zemlje. Vi to znate kao Pluton.

Kad su vaši roditelji bili djeca, Pluton se zapravo smatrao planetom.

No, prije 15 godina, skupina znanstvenika poznata kao Međunarodna astronomska unija glasovala je za pojašnjenje definicije "planeta", a Pluton više nije napravio rez. Prema IAU -u, Pluton je tehnički "patuljasti planet", jer "nije očistio susjednu regiju od drugih objekata".

To znači da Pluton još uvijek ima mnogo asteroida i drugih svemirskih stijena duž svoje putanje leta, umjesto da ih je apsorbirao s vremenom, kao što su to učinili veći planeti.

Plutonova površinska tekstura i sastav snimljena letjelicom New Horizons. Tamo je jako mračno, jer je Sunce mnogo udaljenije nego, recimo, sa Zemlje.

Vjerovali ili ne, svake godine 24. kolovoza međunarodna znanstvena zajednica priznaje povijesno snižavanje Plutona s blagdanom koji se zove Pluto Demoted Day.

Ali to što je Pluton izgubio status planete ne znači da nije fascinantno, kaže Cathy Olkin, planetarna znanstvenica s Jugozapadnog istraživačkog instituta.

Na primjer, Pluton može biti udaljen više od 4 milijarde milja od Zemlje, ovisno o tome gdje se nalazi u njegovoj nesigurnoj orbiti, a prosječna temperatura patuljastog planeta pada na -387 stupnjeva celzijusa.

Toliko je hladno da stvari postaju pomalo čudne.

"Pluton ima ovaj ogromni ledenjak na svojoj površini, ali ledenjak je napravljen od egzotičnog leda", kaže Olkin, koji je također znanstvenik u NASA -inoj misiji New Horizons na Plutonu i šire.

Pluto, left, is shown with Charon, one of its five moons. Pluto was demoted to a dwarf planet in 2006.
© HYPERSPHERE/SCIENCE PHOTO LIBRARY/ASSOCIATED PRESS

"Dakle, ne vodeni led, kakav imamo ovdje na Zemlji, već led napravljen od dušika i metana, stvari koje su plinovi u našoj atmosferi."

Pluton je također zaista taman, jer je Sunce mnogo udaljenije nego što je ovdje na Zemlji. Zapravo, NASA ima zgodnu web stranicu koja vam omogućuje da bacite pogled na ono što znanstvenici zovu "Plutonovo vrijeme".

S odraslom osobom jednostavno unesite svoju lokaciju i web stranica će vam reći da pogledate vani u određeno doba dana, obično točno u sumrak, kada svjetlo ovdje na Zemlji izgleda gotovo točno onako kako bi izgledalo na Plutonu u podne, ili najsvjetlije doba dana.

Još jedna zanimljiva činjenica o Plutonu je da ima pet mjeseci. Jedan od njih, nazvan Charon, upola je manji od Plutona.

(Za usporedbu, naš mjesec je nešto više od jedne četvrtine veličine Zemlje.) Charon je toliko velik, kaže Olkin, da njegova gravitacija zapravo dovodi do toga da se Pluton ljulja u svojoj orbiti.

Posljednje što biste vjerojatno trebali znati o Plutonu? Neki se znanstvenici ne slažu s njegovim degradiranjem. Jedan od razloga je taj što je svemir pun objekata, a svaki planet ima neke u svom "susjednom području".

"Postoji mnogo različitih načina da se odluči što je planet", kaže Olkin. “[Pluton] ima atmosferu. Ima mjesece. Obilazi sunce. ”

"Još uvijek postoje ljudi koji se pokušavaju boriti protiv te definicije", kaže ona.

Bittel je slobodni novinar koji često piše o životinjama. Knjiga za njegovu djecu „Kako razgovarati s tigrom. . . i druge životinje ”, objavljene u travnju.

PROČITAJTE VIŠE: NASA-in rover uočio je ‘ćudan’ kamen na Marsu

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori