Zabrinuti ste kako očistiti telefon i druge tehnologije kako bi ostali što bez bakterija? Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći pri odabiru tehnološki sigurnih sredstava za čišćenje, maramica za ekran i još mnogo toga kako biste pomogli u dobroj brizi za svoje uređaje.
Mnoge klice i virusi, poput koronavirusa, mogu živjeti na telefonima i tehnologiji.
Nedavno istraživanje pokazalo je da prosječni korisnici dodiruju svoje telefone 2.617 puta dnevno, a taj se broj povećava na 5.427 za neke korisnike. Između dodirivanja telefona, lica i površina, uključujući radne površine, tastature i još mnogo toga, vjerovatno je širenje klica. Neke klice i virusi, uključujući koronavirus, mogu se zadržati na površinama od nekoliko sati ili do nekoliko dana ili više. To ovisi o površinskom materijalu i uslovima okoline. Zbog toga je čišćenja telefona jednako važno kao i adekvatno pranja ruku.
Najbolji način za čišćenje telefona.
Za razliku od pranja ruku, ne možete koristiti sapun i vodu za čišćenje mobilnih uređaja. Većina proizvođača telefona, kao što su Apple i Samsung, preporučili su upotrebu krpica za čišćenje ili dezinfekciju na bazi alkohola.
- Isključite telefon.
- Temeljito operite ruke, koristeći sapun i vodu; trljajte najmanje 20 sekundi.
- Pažljivo obrišite vanjski dio telefona, uključujući i ekran, sa anti-bakterijskim sprejem. Možete također naprskati sredstvo na bazi alkohola na meku krpu i pomoću nje očistiti telefon. Važno je da sredstvo sadrži 70% alkohola. Ta koncentracija dovoljna je da ubije bilo kakve bakterije na površini telefona.
- Prije čišćenja bilo kojeg uređaja, provjerite upute proizvođača za održavanje čistoće vaše tehnologije.
Najbolji način za čišćenje mobitela i dodatne opreme
Nisu samo površine vašeg telefona prljave; futrola za telefon i bilo koja dodatna oprema, poput slušalica, takođe privlaće klice. Iste upute, kao za čišćenje telefona, važe i za čišćenje opreme. Operite ruke, a zatim koristite dezinfekcijsku maramicu ili krpu napunjenu sredstvom za čišćenje na bazi alkohola. Ako proizvođač preporučuje, čvrste futrole očistite sapunom i vrućom vodom. Perite najmanje 20 sekundi. Obrišite i kablove koje koristite.
Pored toga, možete ulagati i u antibakterijski pribor koji ima ugrađenu antimikrobnu zaštitu. Stvari poput staklenih zaštitnika ekrana s ugrađenim ionima srebra dizajnirane su da ubiju gotovo sve bakterije koje se mogu nakupiti na ekranu.
Pravilo je da očistite telefon i dodatnu opremu jednom dnevno, ali i dezinfekcija predmeta više od toga je u redu. Uspostavite vlastitu rutinu, poput brisanja kada perete ruke, posebno nakon povratka kući iz vremena provedenog vani.
Pročitajte više: Ispao vam je telefon u vodu? Evo šta možete uraditi!