Povećavaju li bežične Bluetooth slušalice zaista rizik od raka?

Da, Bluetooth zračenje je stvar - ali to ne znači da biste trebali prepasti svojih bežičnih slušalica

Internet danas vrvi od zabrinutosti zbog najnovije tehnološke opasnosti. Naslovi upozoravaju da su bežične slušalice - poput Appleovih trendovskih AirPods - potencijalni izvor raka. I da, članci koji tvrde da bi mali bijeli uređaji mogli „upumpati zračenje u vaš mozak“ sigurno su privukli našu pažnju. Ali prije nego što se previše izbezumimo, pogledajmo sve činjenice.

Čini se da ti naslovi koje možda danas vidite proizlaze iz članka Medium objavljenog prošle sedmice. Članak je postavio pitanje: "Da li su AirPods i druge Bluetooth slušalice sigurne?" U članku se citira dr. Jerry Phillips, koji kaže da je zabrinut zbog AirPods-a jer „njihovo postavljanje u ušni kanal izlaže tkiva u glavi relativno visokim nivoima radio-frekvencijskog zračenja. ”

U članku se također ističe da Phillips "nije sam" u svojim zabrinutostima u vezi s bežičnim Bluetooth uređajima. Time pozivajući se na peticiju upućenu Ujedinjenim nacijama i Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji koju je potpisalo 250 istraživača iz više od 40 zemalja.

Ali evo nešto što se gubi u vijestima ove sedmice. Ta peticija ne spominje AirPods po imenu, pa čak ni bežične slušalice. Umjesto toga, pismo izražava „ozbiljnu zabrinutost“ zbog potencijalnih zdravstvenih rizika od tehnologije nejonizujućeg elektromagnetskog polja (EMF), koju koriste svi Bluetooth uređaji.

Da, istina je da bežične Bluetooth slušalice emitiraju zračenje. Tačno je i da je Apple prošle godine prodao oko 28 miliona pari svojih kultnih AirPoda. Uz to nema tona dugoročnih istraživanja o sigurnosti ove vrste zračenja.

Ali to ne znači da nema nikakvih istraživanja. Savezna vlada postavlja sigurnosne standarde za količinu zračenja koja se može emitirati iz potrošačkih uređaja. Bluetooth uređaji su znatno ispod tog nivoa - čak i kada su postavljeni direktno na kožu. Osim toga, naglašava Foster, AirPod antena koja zapravo prima i odašilje radio talase ne sjedi u ušnom kanalu; to je u dijelu koji ostaje vani i pruža se dolje, ispod uha.

Bluetooth uređaji takođe daju manje zračenja od mobilnih telefona - samo oko jedne desetine ili manje, ističe Foster. "Ako svakodnevno koristite i mobitel, bizarno je brinuti se zbog opasnosti ovih slušalica", kaže on. Naravno, ako ih satima dnevno koristite za slušanje muzike ili podcasta, naravno, ta bi se izloženost mogla povećati. Ako ih uglavnom upotrebljavate za telefonske razgovore, zapravo ćete dobiti manje izloženosti nego kad biste telefon držali uzdignut uz glavu.

Smjernice preporučuju držanje telefona dalje od tijela kada se ne koriste, spavanje s telefonima dalje od kreveta. Ističu da Bluetooth uređaji takođe emituju zračenje (manje od mobilnih telefona), te da bežične uređaje treba ukloniti sa glave i ušiju kada se ne koriste.

Smjernice napominju da ne postoji definitivna veza između zdravstvenih rizika i energije radio frekvencija.

I bez obzira na to koju vrstu slušalica koristite, važno je pripaziti na zdravstvene rizike koji mogu biti neposredniji od male količine zračenja. "Ako hodate uokolo sa bubicama i izađete ispred automobila, to je puno opasnije od nekog teoretskog tumora 20 kasnije", kaže on. "Ako želite moj savjet, pripazite na to."

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori