Peking: Lara Gut-Behrami osvojila zlato

Olimpijske igre

Lara Gut-Behrami osvojila zlato, a naša Elvedina Muzaferija zauzela je solidno 25. mjesto

Prolazeći jednom rukom kroz kosu dok drugom briše suze radosnice, Lara Gut-Behrami je odahnula kada je konačno stavila tu neuhvatljivu zlatnu olimpijsku medalju oko vrata.

Njena transformacija potpuna iz čuda od tinejdžera u olimpijsku šampionku po prvi put sa 30 godina, Gut-Behrami je konačno mogla da se osvrne na svoju dugu i vijugavu karijeru: od njenog debija na Svjetskom kupu sa 16 godina do njene prve pobjede u Svjetskom kupu sa 17 godina, ukupna titula Svjetskog kupa sa 24 i, konačno, zlata. Prvo, dvije titule na prošlosezonskom svjetskom prvenstvu u Cortini d'Ampezzo, Italija, a sada i ovo.

"Nisam imala pojma šta se dešava", rekla je Lara Gut-Behrami kada su je pitali da se osvrne na početak svoje karijere. “Bila sam dijete. Toliko stvari bilo mi je strano i nisam imala pojma kako da se nosim s njima.”

Još značajnijim je to što je do pobjede došla nakon dva uzastopna četvrta mjesta u superveleslalomu na Olimpijskim igrama. Takođe nije uspjela da završi svoje dvije druge trke u 2018.godini.

Ali nekoliko mjeseci nakon Igara u Pyeongchangu, Gut-Behrami se udala za švicarskog fudbalera Valona Behramija i preselila se u Italiji, gdje Valon Behrami sada igra za ekipu Brešu u Serija B.

„Upravo shvatam da skijam jer volim da skijam“, rekla je, „ali to nije cijeli moj život."

Gut-Behrami je osvojila Svjetsko prvenstvo u superveleslalomu na domaćem snijegu u St. Moritzu u decembru, ali je sutradan doživjela pad u drugom superveleslalomu. Ubrzo nakon toga, propustila je skoro četiri sedmice trka nakon što se zarazila virusom COVID-19.

“Bilo je dana kada se osjećala dobro, a onda je bilo dana kada se osjećala potpuno prazno i potrošeno”, rekao je Pauli Gut, njen otac i trener.

Gut-Behrami se konačno počela osjećati bolje neposredno prije putovanja u Kinu, a osvojila je bronzu u veleslalomu u srijedu uz sjajnu drugu vožnju.

Njena izvedba u super-G je bila "glatka" od početka do kraja.

Na kratkoj stazi bez ikakvih značajnijih izazova, Gut-Behrami je čučnula u svom aerodinamičkom zavoju i iskoristila svoje iskustvo da pusti skije da klize kroz uski kanjon koji vodi u cilj, gdje je prešla liniju -0,22 sekunde ispred Mirjam Puchner iz Austrije – koja je osvojila srebro na svojoj prvoj olimpijskoj trci.

Mirjam Puchner 2. mjesto

Dvostruka zlatna olimpijska medalja Mikaela Shiffrin završila je daleko od medalje i to na devetom mjestu, +0,79 sekundi iza Lare Gut-Behramija. Barem je Amerikanka završila ovaj put, nakon što je bila neuspješna na obje svoje prethodne utrke u Pekingu.

Michelle Gisin, još jedna Švicarska skijašica, završila je treća, sa +0,30 sekundi zaostatka, za svoju drugu olimpijsku medalju nakon pobjede u kombinaciji prije četiri godine. Gisin, koja je takođe morala da se oporavi od bolesti nakon dijagnoze mononukleoze u julu, plakala je na podijumu.

Michelle Gisin 3. mjesto

Uopšte nisam mogla da treniram - rekla je Gisin. “Skoro da nisam mogla da stignem do stepenica cijeli dan. … Gledala sam (ljetne) olimpijske igre i to je bilo ono što me je održavalo zdravom.”

Gut-Behrami je bila naširoko kritizirana kada je plakala od očigledne frustracije što nije pobijedila nakon što je osvojila svoju prvu olimpijsku medalju, bronzu u spustu na Igrama u Sočiju 2014. godine. Podijum je tada podjelila sa Gisin starijom sestrom, Dominique Gisin, koja je bila izjednačena i osvojila zlato sa Tinom Maze.

„Sigurna sam da mi je tata govorio isto što mi govori i sada, kada sam imala 20 godina, ali nisam bila uvjerena“, rekla je Lara Gut-Behrami. “Nisam slušala. … Onog momenta kada sam počela da imam pravi život oko skijanja… Počela sam da shvatam da u životu imam više od toga da sam sportista."

Michelle Gisin
Pobjednice

U međuvremenu, branilac titule Ester Ledecka nije uspjela u svom pokušaju da osvoji uzastopnu duplu zlatnu ali sve je prošlo je bez presedana. Završila je +0,43s zaostatka i to na petom mjestu.

Ledecka je postala prva takmičarka koja je osvojila zlato u dva različita sporta na istim Zimskim igrama svojom iznenadnom pobjedom u superveleslalu prije četiri godine. Ona je u utorak uspješno odbranila zlato u paralelnom veleslalomu snouborda.

„Još se pomalo osjećam kao snouborder“, rekla je Ledecka. „Malo sam direktnija  na snowboardu sa svojom linijom. … Ovdje bih trebala biti  više direktna.”

Italijanke su ove sezone dominirale u ženskom superveleslalomu, pobijedivši u šest od sedam utrka Svjetskog kupa i zauzevši prva tri mjesta na rang listi disciplina.

Ali Sofia Goggia, koja se još uvijek nada da će odbraniti svoju titulu u spustu u utorak, odlučila je da ne učestvuje u superveleslalom trci jer se vraćala nakon povrede prošlog mjeseca.

Federica Brignone je završila na sedmom mjestu bila je najboljeplasirana Italijanka.

Naša Elvedina Muzaferija završila je na solidnom 25. mjestu sa +2.28 sekundi zaostatka.