Uz nedavne vijesti da čovječanstvo ima samo 11 godina da "zaustavi katastrofalne klimatske promjene", mnogi traže načine da učine svoj dio posla i prehrana je odlično mjesto za početak, s obzirom na to da je "proizvodnja hrane odgovorna za četvrtinu svih emisija stakleničkih plinova" . ”
Govedina
Prema CNN-u, govedina je "klimatski najštetnija hrana", proizvodi 26,5 kg emisije CO2 po kilogramu mesa. Krave proizvode velike količine metana, snažnog stakleničkog plina (GHG) i zahtijevaju puno vode i zemlje. Dakle, ako želite svoj novac koji štedi planetu, isključite govedinu iz prehrane.
Janjetina
Druga hrana koja najviše šteti klimi je janjetina, koja stvara 22,9 kg emisija stakleničkih plinova po kilogramu mesa. Preživači poput goveda, ovce također proizvode mnogo plina metana. Zajedno, govedina i janjetina čine otprilike 50 posto svih emisija uzgojenih životinja.
Crveno meso je obično resursno intenzivno i zahtijeva puno gnojiva i pesticida za proizvodnju hrane. Konkretno, gnojivo i stajsko gnojivo za uzgoj kukuruza i soje za ishranu oslobađaju dušikov oksid, staklenički plin koji je 298 puta snažniji od ugljičnog dioksida.
Maslac
Iako vegetarijanci mogu ostaviti manji ugljični otisak od svojih kolega koji jedu meso, ako jedu mliječne proizvode, oni i dalje čine svoju priličnu štetu. Maslac, koji proizvodi 12 kg CO2 po kilogramu, treća je hrana po štetnosti i mliječni proizvod koji najviše šteti klimi. Zato dobro razmislite prije nego što skočite na "Bulletproof" trend kavu s maslacem!
Školjka
Dok krave i ovce zauzimaju prvo mjesto na ljestvici CO2 sa emisijom metana, naduvene školjke su također na udici za oslobađanje velikih količina stakleničkih plinova, proizvodeći 11,7 kg CO2 po kilogramu hrane. Znanstvenici sumnjaju da je ispuštanje poljoprivrednih gnojiva u obalne vode pogoršalo emisije školjki.
Sir
Hrana životinjskog podrijetla ima tendenciju imati veći utjecaj na klimu od biljne, a sir nije iznimka koja proizvodi 9,8 kg emisija po kilogramu hrane. Ako ne možete zamisliti život bez sira, možete smanjiti njegov ugljični otisak odabirom lokalnih sireva, a ne uvoznih koji dolaze iz dalekih zemalja.
Šparoga
Čak i povrće može ostaviti veliki ugljični otisak ako doleti iz udaljenih zemalja, kao što je slučaj sa šparogama, proizvodeći 8,9 kg emisija po kilogramu hrane jer se obično prevozi avionom iz Perua. No, prije nego što iz prehrane izrežete ovo svježe zeleno povrće, posjetite lokalnu tržnicu u proljeće kad su sezone šparoga.
Svinjetina
Slanina, šunka i drugi proizvodi od svinjetine uobičajena su hrana koja šteti klimi. Jedan kilogram svinjskog mesa proizvodi 7,9 kg emisije ugljika. Uzgoj svinja veliki je faktor, kao i prerada, transport i kuhanje mesa.
Teletina
Teletina ima manji ugljični otisak od govedine jer se tele kolje na 20 tjedana, a ne na 18 mjeseci. Međutim, teletina je i dalje intenzivna s ugljikom i doprinosi 7,8 kg emisija po kilogramu mesa.
Piletina
Ako želite smanjiti ugljični otisak, ali niste spremni za vegetarijanac, piletina je dobra opcija. Iako bijelo meso i dalje proizvodi 5 kg CO2 po kilogramu hrane, ono je pet puta manje štetno za klimu od govedine. Tofu i leća emitiraju znatno manje stakleničkih plinova!
Palmino ulje
Iako palmino ulje vjerojatno nije nešto što kupujete u boci, tropsko se ulje koristi u otprilike 50 posto sve hrane u supermarketima - od sladoleda do deterdženta za rublje - često pod krovnim izrazom "biljno ulje". Palmino ulje proizvodi 6,3 kg CO2 po kilogramu ulja i odgovorno je za veliko krčenje šuma i gubitak staništa, što je ekvivalent od 300 nogometnih igrališta na sat.