Epidemiološka situacija u Federaciji BiH i Kantonu Sarajevo u posljednje vrijeme je sve teža i teža. Stižu nove informacije o povećanom broju oboljelih od Covida, smrtnim slučajevima, velikom broju pacijenata na bolničkom liječenju i još većem broju nevakcinisanih sugrađana. Nadležne zdravstvene institucije apeluju na građane da se vakcinišu kako bi zaštitili zdravlje i zdravlje osoba u okolini, te da se poštuju propisane mjere. No, apeli očito da nisu dovoljni niti mjere koje su trenutno na snazi.
I dok se povećava broj zaraženih covidom i pune bolnice, gradski kafići i šetališta su i dalje prepuni, zaštitne maske samo savjesni nose, a djeca pohađaju redovnu nastavu kao prije pandemije.
Informacije o broju djece koja su oboljela od Covida i broju djece koja su u izolaciji od početka školske godine nisu dostupne.
Ove podatke bi u svom redovnom izvještaju trebale biti svakodnevno dostupne javnosti. Saznajemo, posljednjih dana sve je manje učenika u školama. Covid je već prisutan u školama, ali se iz nekih razloga ništa o tome ne govori. Sve osobe koje nisu vakcinisane potencijalno su prenosnici covida, pa tako i djeca. Bez obzira koliko uposlenici škola nastoje da poštuju sve propisane mjere i pruže maksimalnu pažnju i zaštitu zdravlja djece, ipak situacija polagano izmiče kontroli.
Umjesto o razmišljanju o povratku na kombinovani model nastave zbog novonastale situacije, očito da se čeka na veći broj zaraženih kako bi se mjere pooštrile. Izreku „Bolje spriječiti nego liječiti“ očito da u Ministarstvu za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo ne poznaju. Resorna ministrica Naida Hota Muminović, u ovakvim okolnostima donosi upustvo o organizaciji i realizaciji odgojno-obrazovnog rada, te savjetuje da se djeca uz poštivanje mjera mogu pustiti vani. Vjerovatno, jer će van kabineta imati veću distancu i udisati čistiji zrak nego u učionicama.
U ovakvim okolnostima, u doba pandemije i prisutnog vrlo zaraznog Delta soja, prioritet bi trebao biti sačuvati opšte zdravlje djece i članova porodice, a obrazovanje prilagoditi okolnostima u kojima se nalazimo.
U Kantonu Sarajevo u posljednja 24 sata testirana su 933 naša sugrađanina. Proteklog dana je u Kantonu Sarajevo potvrđen 161 novi slučaj zaraze koronavirusom. U istom periodu, od Covid-19 infekcije oporavilo se 108 naših sugrađana. Nažalost, jedna osoba je preminula od posljedica ove infekcije.
Trenutno je na bolničkom liječenju 189 pacijenata, od kojih je 124 sa akutnom infekcijom, dok su ostali post covid ili se nalaze na opservaciji/trijaži. Na Kliničkom centru Univerziteta u Sarajevu liječi se 108 pacijenata, a u Općoj bolnici „Prim.dr. Abdulah Nakaš“ 60. Tri pacijenta su na respiratoru, dok ih pet koristi kiseoničku podršku disanju iznad 15 litara u minuti.
Kanton Sarajevo danas bilježi 833 aktivna slučaja Covid-19 infekcije. U samoizolaciji je trenutno 1.959 osoba. Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo KS, u proteklih sedam dana prosječan broj zaraženih je 118, dok sedmična incidenca, odnosno broj oboljelih na 100.000 stanovnika, iznosi 197.
U toku proteklog dana, ukupno je aplicirano 2.266 doza vakcina, i to: 1.315 na Zetri, 800 doza na vakcinalnim punktovima u domovima zdravlja i 151 doza putem mobilnih ekipa na terenu.
Pročitajte više: U Bosni i Hercegovini 906 novozaraženih koronom, preminulo 11 osoba
Pratite nas na Facebook akter.ba -Roditelji zabrinuti Covid 19 prisutan u školama a nadležni šute