Malo je industrija koje su imale transformativni utjecaj na društvo od automobilske industrije. Od kada je prvi put izazvao konja za nadmoć u transportu krajem 19. vijeka, automobil je bio izvor fascinacije, kao i odskočna daska za inovacije i ambicije.
Tokom više od 120 godina automobil je iznjedrio zanimljive činjenice i podatke koji su činili poznate prve (prva nesreća ili saobraćajna kazna); prilagođene opcije (automobili opremljeni bacačima plamena), trendovi (od električnog automobila do motora sa unutrašnjim izgaranjem i nazad do električnog)...
S obzirom na obim činjenica o industriji koja je imala tako velik utjecaj na društvo, izabrali smo one koji su bili informativni i zabavni kako bismo pokušali prikazati utjecaja automobila.
Crna boja
Crna je bila najprodavanija boja automobila u 2018. godini, prema maloprodaji polovnih automobila CarMax, čineći 22,3% prodanih automobila. Bijela je sljedeća sa 19,3%, slijedi siva (17,6%) i srebrna (14,6%).
Podešavanje
Čovjek koji je izumio masovnu proizvodnju automobila, Henry Ford, skovao je frazu „podešavanje“. Prvi sustavi za paljenje sastojali su se od svjećica i kalema za paljenje. Ako zavojnice rade zajedno, pravilno bi zujale na istom nivou i bile u skladu. Ako nisu, to je značilo da vozilo nije radilo na svom optimalnom nivou i da je zavojnice trebalo prilagoditi ili podesiti.
54 sata u saobraćaju
Izvještaj sa Teksaškog zavoda za transport A&M za 2019. otkrio je da prosječni američki putnik godišnje provodi 54 dodatna sata u kašnjenju u saobraćaju. "Dodatni sati" znače dodatno vrijeme provedeno u putovanju zagušenom brzinom. U Los Angelesu, najgušćem području metroa, putnici u 2017. godini u prosjeku provedu 119 sati u prometu.
Rolls Royce
Automobili Rolls-Royce na putu su od početka 1900-ih, a njihova privlačnost s vremenom nije prigušena. Pokazali su se i trajnim - 75% ih još uvijek funkcionira.
U Švicarskoj je zabranjeno lupati vratima!
Jednom vrijeme u Švicarskoj protiv zakona je zalupiti vrata automobila u gradu. Da budemo precizniji, to je još uvijek zabranjeno između 23 sata i 6 ujutro.
Prva kazna za prebrzu vožnju
28. januara 1896. Walter Arnold uhapšen je zbog vožnje četiri puta veće dozvoljene brzine u selu Kent u Engleskoj. Arnold je dobio kaznu za brzu vožnju i morao je platiti kaznu od 1 šilinga, plus ostale troškove. Stanovnika Londona policajac je stigao i uhapsio čak na biciklu.
Trenutno na cestama se nalazi 1,32 milijarde automobila
U svijetu je bilo 2016. godine 1,32 milijarde automobila. Kina je nadmašila Sjedinjene Države kao državu s najviše vozila, brojeći 300,3 miliona od aprila 2017. godine.
Prva nesreća
Prva nesreća u kojoj je sudjelovao automobil dogodila se 1891. godine. James Lambert vozio se u svom jednocilindričnom automobilu na benzin sa još jednim putnikom u gradu Ohio u državi Ohio, kada je udario u korijen drveta i zabio se u priključnu sponu. Ozljede su bile lakše, ali nesreća je dovela do poboljšane sigurnosne opreme za vozače.
Prvi auto
1885. godine njemački izumitelj i inženjer Karl Benz, koji je suosnivač Mercedes-Benza, izgradio je Benz Patent-Motorwagen, koji je bio pogonjen motorom sa unutrašnjim sagorijevanjem i koji se smatra prvim svjetskim serijskim automobilom. Benzova kompanija izgradila je svoj prvi automobil na sva četiri točka 1893. godine, a prvi iz serije trkaćih automobila razvila je šest godina kasnije.
Najstariji automobil prodan je za 4,62 miliona dolara
Prvi automobil izrađen pod nazivom De Dion Bouton et Trepardoux Dos-a-Dos Steam Runabout, izgrađen je 1884. godine i prodan na aukciji u Hersheyu u državi Pennsylvania za 4,62 miliona dolara u 2011. godini.
Čuveni znak marke Audi
Audijevi prstenovi su među najpoznatijima znakovima. Četiri kruga koja se preklapaju predstavljaju četiri proizvođača Auto Uniona: Audi, Horch, DKW i Wanderer.
PROČITAJTE VIŠE: Henry Ford: osnivač Ford Motor Company