Jordanska porodica se odlučila za neobičnu proizvodnju. Mnogi su bili skeptični, ali trud se isplatio...
Prijatelji i porodica isprva su se rugali novom poduhvatu jedne jordanske porodice koja pravi sapun od magarećeg mlijeka. Godinu dana kasnije, kompanija se proširila, dok klijenti sve više traže taj proizvod.
Farma u Madabi, 35 km jugozapadno od Amana, posjeduje 12 magaraca, i male proizvodne radionice. Magareći mliječni sapun je 100 % od prirodnih sastojaka.
Iako druge regije Mediterana proizvode sapun od magarećeg mlijeka, ovo je prvi za Jordan.
"U početku su se mnogi smijali toj ideji", rekao je 32-godišnji Emad Attiyat, suosnivač projekta koji je naziv dobio od arapskog za jenny ili ženku magarca, "atan".
Skeptici su se govorili da "ne bi koristili, na svojoj koži, ništa što je u vezi s magarcima", dodao je Attiyat koji ima diplomu iz upravljačkih informacionih sistema.
Ali "nakon što smo probali sapun, sve se to promijenilo, pa sada proizvodimo više od 4.500 sapuna mjesečno kako bismo zadovoljili potražnju", rekao je, stojeći pored štale u kojoj su smještene životinje.
Za magareće mlijeko kažu da je bogato mineralima i proteinima koji mogu pomoći kod vlažnosti kože.
Također ima visoku razinu antioksidansa, koji štite kožu od sunčeve svjetlosti i posljedica starenja, kažu kozmetičari.
Jedan litar mlijeka proizvodi oko 30 sapuna, ali mužnju svake ženke magarca mukotrpan je posao koji se obavlja uz pomoć ručne elektronske pumpe.
Svaki magarac mora se muziti tri puta dnevno kako bi dobio oko litru tekućine, a svom ždrijebcu ostavio još oko litre. Mlijeko se zamrzava i zatim prenosi u radionicu kompanije u Amanu da se pretvori u sapun.
Istraživanja su pokazala da magareće mlijeko može “pomoći u regeneraciji stanica kože, smanjiti znakove starenja i izliječiti neke kožne bolesti poput ekcema”, rekla je Attiyatina majka Salma Al-Zubi.
Ona je došla na ideju da pokuša s tim poduhvatom.
Aktivistica za zaštitu okoliša i učiteljica u penziji, rekla je da sapun od magarećeg mlijeka doprinosi uravnoteženju nivoa vlažnosti kože, uklanjanju bora, kao i posljedicama mrlja i akni.
Sada u šezdesetim godinama, pomaže u miješanju sastojaka u radionici kompanije Amman u velikoj čeličnoj zdjeli, noseći bijelu masku za lice i plave rukavice.
Maslinovo ulje, bademovo ulje, kokosovo ulje i karite maslac dodaju se u magareće mlijeko za proizvodnju sapuna koji se zatim prodaje putem njihove Facebook stranice.
Mali sapun od 85 grama košta osam jordanskih dinara (11 dolara), dok se veliki sapun od 125 grama prodaje za 10 dinara (14 dolara).
Poređenja radi, litar magarećeg mlijeka u Evropi može doseći i 60 eura, a koristi se za izradu skupih sireva.
Magareće mlijeko je "bogato proteinima i mineralima, uključujući magnezij, bakar, natrij, mangan, cink, kalcij i željezo, a svi su oni vrlo važni za kožu", rekla je dijetetičarka Susanna Haddad, koja radi u kozmetičkom centru u Amanu.
Pročitajte više: Koje su to prednosti glicerinskog sapuna?