Skoro dvije godine od početka pandemije, na naplatu dolaze višemilionski poslovi u Republici Srpskoj. Hapšenja zbog povezanosti sa turističkim agencijama za nabavku medicinske opreme, samo su vrh ledenog brijega.
Policija u Republici Srpskoj, izvršila je pretrese u nekoliko firmi, koje su imale ugovore sa Institutom za javno zdravstvo ovog entiteta, za nabavku medicinske opreme tokom perioda pandemije. U okviru akcije, policija je po nalogu specijalnog odjeljenja za organizovani kriminal, korupciju i najteže oblike privrednog kriminala Republičkog tužilaštva, pretresla i prostorije Instituta. U međuvremenu je uhapšen i direktor, Branislav Zeljković.
Nakon skrivanja, „pao“ i direktor
„Privedeni su Slavko Bojić (Procontrol), Saša Marković (Travel4Fun) i Dragan Dubravac, zbog teških zloupotreba u procesu javnih nabavki u toku pandemije, fiktivnih transfera novca. Jutros (četvrtak, 16.09. 2021. - op. aut.) je priveden i direktor Instituta za javno zdravstvo Branislav Zeljković, koji se od srijede nalazio u bjekstvu“, potvrđeno nam je iz tužilaštva.
Institut za javno zdravstvo, potpisao je u aprilu prošle godine milionski ugovor sa turističkom agencijom “Travel4fun” za nabavku zaštitne medicinske opreme koja se koristi za sprečavanje i suzbijanje širenja virusa korona. Transparency Internacional BiH (TIBiH) tada je podnio krivičnu prijavu Okružnom javnom tužilaštvu u Banjaluci. Istraga traje već mjesecima.
„Institut je tokom aprila 2020. putem pregovaračkog postupka nabavljao medicinske zaštitne maske od firme Procontrol iz Banjaluke koja se bavi arhitektonskom i inženjerskom djelatnošću, kao i medicinsku zaštitnu opremu od turističke agencije Travel4Fun. Ni jedna ni druga firma, nemaju dozvolu za promet medicinskim sredstvima, iako se takav uslov tražio tenderskom dokumentacijom koju je Institut dostavio TIBiH", saopštili su tada iz ove organizacije.
Stvarnost ili šou program
Institut je u tri pregovaračka postupka pozvao nekvalifikovane ponuđače, čime je prekršen zakon, naveo je TI. Izvršna direktorka TI-a, Ivana Korajlić, kaže da je dobro da se konačno klupko počelo odmotavati.
„Naravno, vidjećemo kako će se ovo završiti. Možda se samo pravi nekakva predstava za javnost, da se pokaže da se konačno nešto radi na ovom pitanju. Ali za promjenu, da se konačno počne postupati po prijavama koje smo mi podnosili. Vrijeme je“, kaže Korajlić.
Da se radi o predstavi, sumnju izražava i Milorad Dodik, prvi čovjek SNSD-a, stranke kojoj je koalicioni partner Ujedinjena Srpska, a čiji je kadar na čelu Instituta za javno zdravstvo, Branislav Zeljković. Dodik kaže da je dobro što tužilaštvo radi svoj posao, ali se pita, zašto sve to na Dan srpskog jedinstva (15.9).
„Ukoliko sve ono što oni navode da je inkriminisana radnja, sutra ne bude potvrđeno, onda su oni samo promašili i skrnavili sistem pravosuđa. Ako bi išta mogao da prigovorim, onda bi to bilo, kud ste našli na današnji dan, što niste to juče uradili. I šta ako se pokaže da ništa nije tačno? Ko će onda odgovarati. Volio bih da budu u pravu pa da dokažu krivicu, ali biću veoma kritičan ako se to ne dokaže“, rekao je Dodik, komentarišući akciju.
Tihi rat koalicionih partnera?
Sa dijelom o dokazivanju krivice, ne slaže se njegov koalicioni partner, šef Ujedinjene Srpske, Nenad Stevandić. Kaže da bi „ruku u vatru dao za Zeljkovića“, što se tiče njegove nevinosti. Navodi da je sve montiran proces, ali nije htio da govori ko je naručilac procesa.
Inače, dva ugovora dodijeljena su prošle godine firmi „Procontrol" za nabavku zaštitnih maski i zaštitnih odijela. Vrijednost jednog bila je 345 hiljada a drugog, milion i 650 hiljada kovertibilnih maraka (KM), bez PDV-a. Poziv je, prema Zakonu o javnim nabavkama, mogao biti upućen samo kvalifikovanom ponuđaču sa unaprijed utvrđenim uslovima. U međuvremenu je ugovor sa većim iznosom raskinut, jer nije ispoštovan rok isporuke. Preko dva miliona KM, bila je vrijednost ugovora koji je sklopljen sa turističkom agencijom „Travel4Fun“, takođe za nabavku zaštitne medicinske opreme. Ugovor je dakle, ponuđen nekvalifikovanom ponuđaču a na tenderu se pojavio sa još jednom firmom, koja je bila dio grupe ponuđača. Ta firma nikada nije pomenuta u dokumentima.
„Uhapšeni su na kriminalističkoj obradi a nakon toga, biće sprovedeni u Republičko javno tužilaštvo u Banjaluci“, rekla je Dragica Tojagić, portparolka tužilaštva.
Među optuženima i premijer
Pred Sudom BiH u toku je proces u slučaju „Srebrene maline", u vezi sa nabavkom neupotrebljivih respiratora, koje je nabavila vlada FBIH. Među optuženima je i premijer FBiH, Fadil Novalić, čiji pravni tim tvrdi da njihov klijent ni na jedna način nije zloupotrijebio okolnosti pandemije i kako to navodi tužilaštvo, osmislio kriminalni plan sa ciljem pribavljanja imovinske koristi.
Takođe, slučaj nabavke mobilne bolnice u RS, za koju je vlada namjeravala prošle godine izdvojiti četiri miliona maraka, još lebdi u vazduhu. Za njenu nabavku tada nije raspisan javni tender, već je odluka donijeta po hitnom postupku. Policija RS izuzela je dokumentaciju po nalogu tužilaštva a bolnica je vraćena nakon pritiska javnosti. Novac je, nakon što je Štab za vanredne situacije naložio raskidanje ugovora, vraćen na račun Instituta (4,29 miliona maraka).
Prevara nije opcija
Dodik je tada rekao, da misli da je bolnica bila potrebna, a da ne isključuje mogućnost da će biti potrebna i u budućnosti, te da mu je iz kompanije Balkan Global, koja je prodavala bolnicu, potvrđeno da je bolnica prodata u Tursku, za dupli iznos.
„Nismo se trebali osvrtati na neke paradere koji idu tamo, slikaju se, kao nešto govore kao da živimo u idealnim uslovima. Kao da je neko namjerno htio nekog da prevari. Nije niko htio da prevari. Kako sada Turskoj valja po duplo većoj cijeni, nego što smo mi platili. Čovjek je htio da nama učini, a na kraju od njega napravili lošeg momka, što, naravno, treba odbaciti", rekao je tada Dodik.
Pratite nas na Facebook akter.ba
Pročitajte više: Tužilaštvo za svjedoka dovodi stranog vještaka:Novaliću je to bilo smiješno