Što bi se moglo dogoditi ako Kina pokuša napasti Tajvan

Predsjednica Tajvana upozorila je da će njena zemlja "učiniti sve što je potrebno da se odbrani" od bilo koje kineske agresije nakon što je Peking poslao rekordan broj vojnih aviona u svoju zonu protuzračne odbrane.

Jučer je obilježen četvrti dan zaredom kineskih upada na tajvansko područje. Gotovo 150 zrakoplova poslano je u akciju, što je BBC opisao kao "upozorenje" tajvanskom čelniku Tsai Ing-wenu uoči nacionalnog dana otoka u nedjelju.

Kao odgovor na to, Tsai je napisala članak koji je objavila Foreign Policy u kojem se boji da bi došlo do "katastrofalnih posljedica" ako bi izbio sukob između dva naroda. Tajvan se "nada mirnom, stabilnom, predvidljivom i obostrano korisnom suživotu sa susjedima", rekla je. "Ali ako su njegova demokratija i način života ugroženi, Tajvan će učiniti sve što je potrebno da se odbrani."


Ekonomist je ranije opisao Tajvan kao "najopasnije mjesto na Zemlji" zbog njegove blizine Kini, koja ostrvo smatra odcijepljenom provincijom.

Napetosti između Kine i Tajvana rastu povremeno u Južnokineskom moru. Tsai je o vanjskoj politici napisao da bi druge nacije trebale "shvatiti vrijednost rada s Tajvanom" u odbrani demokratskog ostrva i upozorio da bi "ako padne Tajvan, posljedice bile katastrofalne za regionalni mir i sistem demokratskog saveza".

Kina i Tajvan bili su podijeljeni tokom građanskog rata 1940 -ih. Međutim, Peking je uvijek tvrdio da bi ostrvo u jednom trenutku trebalo vratiti. Peking smatra Tajvan kineskom provincijom i opisao je Tsaijevu vladu kao separatiste, odbijajući pritom isključiti upotrebu sile za vraćanje u kinesku direktnu orbitu.

U međuvremenu, Tajvan ima pune diplomatske odnose sa samo 14 od 193 države članice Ujedinjenih naroda - kao i sa Svetom Stolicom - jer je Kina pozvala svoje saveznike da odbiju priznati njen legitimitet kao nezavisne nacije. Ostrvo takođe ima svoj ustav, demokratski izabrane vođe i oko 300.000 aktivnih vojnika.

Stručnjaci su mjesecima upozoravali da je "Peking sve zabrinutiji da tajvanska vlada kreće ostrvo ka formalnom proglašenju nezavisnosti", rekao je BBC, iako je Tsaijeva vlada zadržala stav da je "Tajvan već nezavisna država, čineći bilo kakvu formalnu proglašenje nepotrebnim ”.

No, unatoč bikovskoj politici prema neovisnosti, kineski upadi stavili su Tajvan u stanje pripravnosti, rekla je Al Jazeera. Premijer Su Tseng-chang opisao je agresivno kinesko držanje kao "na vrhu" i kritizirao "ponovljena kršenja regionalnog mira i pritisak na Tajvan".


Ako bi došlo do sukoba između dva susjeda, to bi bila "katastrofa", izvijestio je The Economist. To je prvo zbog "krvoprolića na Tajvanu", ali i zbog rizika od "eskalacije između dvije nuklearne sile", naime SAD -a i Kine.

Peking masovno nadmašuje Tajvan, a procjene Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira pokazuju da Kina troši oko 25 puta više na svoju vojsku. Međutim, Tajvan ima odbrambeni pakt sa SAD-om koji datira još od kinesko-američkog Ugovora o uzajamnoj odbrani iz 1954. godine, što znači da bi SAD, teoretski, mogle biti uvučene u sukob.

"Optimistična verzija događaja u Pekingu", nakon odluke o invaziji, vidjela bi da "jedinice za kibernetičko i elektroničko ratovanje ciljaju tajvanski finansijski sistem i ključnu infrastrukturu, kao i američke satelite kako bi smanjile najavu nadolazećih balističkih projektila", rekao je Bloomberg.

"Kineski brodovi također bi mogli uznemiravati brodove po Tajvanu, ograničavajući vitalne zalihe goriva i hrane", nastavila je stranica s vijestima, dok bi "zračni napadi brzo imali za cilj ubiti vodeće političke i vojne lidere Tajvana, istovremeno imobilizirajući lokalnu odbranu".

Nakon toga bi slijedili "ratni brodovi i podmornice koji prelaze oko 130 kilometara [80 milja] preko Tajvanskog tjesnaca", prije nego što bi se "hiljade padobranaca pojavilo iznad tajvanskih obala, nastojeći probiti odbranu [i] zauzeti strateške zgrade".

U međuvremenu, Tajvan bi se oslanjao na "prirodnu odbranu" - svoju krševitu obalu i uzburkano more - s planovima za "bacanje hiljadu tenkova na plažu" u slučaju kineske invazije na kopno koja bi mogla rezultirati "brutalnim tenkovskim bitkama" koji "pomažu u odlučivanju o ishodu", prema Forbesu.

Međutim, to bi bilo komplicirano da su SAD napele mišiće u onome što je The Economist nazvao "testom američke vojne moći i njene diplomatske i političke odlučnosti".

Ako bi se SAD odlučile protiv intervencije, "Kina bi preko noći postala dominantna sila u Aziji" i "Američki saveznici širom svijeta znali bi da na to ne mogu računati", dodaje list. Drugim riječima, "Pax Americana bi se srušio".

To znači da bi SAD mogle vidjeti svoju ruku prisiljenom jer „Joe Biden okreće američku vanjsku politiku prema fokusu na Indo-Pacifiku kao glavnoj areni za konkurenciju supersila u 21. stoljeću“, rekao je The Guardian.

Američki manevri do sada su se sastojali od izgradnje "velike količine smrtonosnog vojnog hardvera", dodaje list, sa "stalnim gomilanjem trupa i opreme i širenjem ratnih igara" što znači da su "veće šanse za sukob izazvan pogrešan izračun ili nesreća ”.

A primarna opasnost ako se SAD uključe leži u činjenici da i Washington i Peking posjeduju nuklearno oružje.

Dokumenti koji su objavljeni od strane New York Timesa ranije ove godine otkrili su razmjere rasprava Washingtona o upotrebi nuklearnog oružja za odvraćanje kineske invazije na Tajvan 1950 -ih.

Dokument koji je dostavio Daniel Ellsberg, zviždač koji stoji iza Pentagonovih dokumenata iz 1971. godine, čini se da su dokumenti pokazali "prihvatanje od strane nekih američkih vojnih vođa mogućih odmazdi nuklearnih udara po američkim bazama", primijetio je CNN, podižući bauk o tome kako će nuklearne sile bi došlo do sukoba u 21. veku.

Globalni rat
Nakon prošlomjesečnog potpisivanja Aukusa, povijesnog vojnog pakta između SAD -a, Velike Britanije i Australije, bivša premijerka Theresa May izrazila je zabrinutost zbog "implikacija" sporazuma ako Kina pokrene invaziju na Tajvan.

Govoreći u Donjem domu, May je upitala Borisa Johnsona „implikacije ovog pakta na stav koji bi Ujedinjeno Kraljevstvo zauzelo u svom odgovoru ako Kina pokuša napasti Tajvan?“

U to vrijeme, Johnson je odgovorio rekavši da pakt „nema namjeru da bude kontradiktoran prema bilo kojoj drugoj sili“, dodajući: „Velika Britanija ostaje odlučna u odbrani međunarodnog prava i to je snažan savjet koji bismo dali našim prijateljima širom svijeta svijetu i snažne savjete koje bismo dali vladi u Pekingu. ”

Kao odgovor na upade kineskih aviona, tajvanski ministar vanjskih poslova Joseph Wu rekao je za ABC da je ta zemlja "vrlo zabrinuta što će Kina u jednom trenutku pokrenuti rat protiv Tajvana". I kao što je analitičar za globalne poslove emitera Stan Grant napisao: "Hoće li se SAD boriti zajedno s njim, odlučit će o sudbini Australije."

Aukus je "dizajniran da pošalje jasnu poruku Kini da SAD neće predati dominaciju u Indo-Pacifiku", dodao je Grant. Australija je "odustala od pretvaranja" da igra s obje strane "udvostručivši američku alijansu".

Čini se da sve ovo sugerira da bi se Australija mogla pridružiti SAD -u i Japanu, koji su se u srpnju također obavezali braniti Tajvan, u pružanju otpora kineskoj invaziji, postavljajući pitanja o tome što bi Velika Britanija učinila ako bi iz Washingtona ili Canberre stigao poziv da pridružite se svojim saveznicima.

PROČITAJTE VIŠE: Kina zabranila prikazivanje feminiziranih muškaraca na televiziji

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)