Skijanje:Kriechmayr je pobjednik u Kitzbühelu, a Odermatt ozlijedio koljeno

Skijanje

Pobjeda Kriechmayra

Austrijanac Vincent Kriechmayr ostvario je jednu od najboljih vožnji u svojoj već slavnoj karijeri i osvojio željenu utrku Svjetskog kupa u spustu za muškarce u Kitzbühelu.

Skijajući u jednim od najgorih uslova, Kriechmayr je dogurao do cilja i našao se na tronu.

"Za austrijskog spustara to je sve", potvrdio je Kriechmayr nakon što je završio vožnju u vremenu 1:56.16.

Vincent Kriechmayr prvi u cilju

Nakon što su istaknuti brzi skijaši sezone, Aleksander Aamodt Kilde i Marco Odermatt bili uhvaćeni na istorijskoj stazi koja izaziva strahopoštovanje, relativno nepoznati Italijan Florian Schieder iskoristio je sve prednosti i nedostatke te završio utrku sa zaostatkom +0.23.

U međuvremenu, Niels Hintermann u formi je za dlaku spriječio Amerikanca Jareda Goldberga da osvoji i prvo mjesto na podijumu Audi FIS Svjetskog kupa. Pobjednik na Touru prošle sezone, Hintermann je bio četiri stotinke sekunde brži od Goldberga, čije četvrto mjesto predstavlja prvi plasman u prva četiri u 146 startova Svjetskog kupa.

Florian Schieder
Florian Schieder drugo mjesto

Ali na kraju, posrećilo se Austrijancu koji je konačno trijumfovao u jednom od najiščekivanijih sportskih događaja u svojoj zemlji.

„Ovo je najvažnija trka u spustu u sezoni“, rekao je vidno emotivni Kriechmayr u ciljnoj zoni uz navijanje preko 40.000 njegovih sunarodnika.

„Ovde svi žele da pobjede“, dodao je on.

Boreći se sa maglom i svježim snijegom, svjetski šampion u spustu i superveleslalu 2021. bio je u svojoj klasi. Uravnoteženo i sa kontrolom "letio" je kroz Mausefalle, preskok od 85% nagiba, i niz Karusell, skretanje od 180 stepeni kroz koje skijaši moraju da izdrže isto toliko g-sile kao i vozači Formule 1.

Niels Hintermann Svicarska treće mjesto
Niels Hintermann Svicarska

I dalje je Kriechmayr imao moć da zabilježi najbrže završno vrijeme u sektoru jer je završio 0,23 sekunde ispred Schiedera.

“Probao sam sve. Postigao sam više od 100%”, rekao je pobjednik, čiji je prethodni najbolji rezultat u disciplini plave trake u svojoj zemlji došao 2020. godine, kada je završio drugi iza sjajnog Matthiasa Mayera.

To je bio posljednji put da je Austrijanac trijumfovao u Kitzbühelu i nakon Mayerovog iznenađujućeg penzionisanja ranije ove sezone, Kriechmayr je znao da su sve oči uprte u njega, uključujući i one čovjeka koji je ovdje osvojio rekordnih pet puta.

“Vrlo stabilan, vrlo dobra tehnika. Bio je veoma čvrst, bez velike greške, snažno je gurao na vrhu i držao brzinu do cilja”, rekao je veliki Didier Cuche o Kriechmayru.

Za Schiedera, čovjeka sa samo 10 prethodnih rezultata među 30 Svjetskih prvenstava u cijeloj svojoj karijeri, to je također dan koji nikada neće zaboraviti.

Schieder je doletio na drugo mjesto startavši u bib br.43.

“To za mene nije normalna stvar”, rekao je skijaš čiji je prethodni najbolji spust Svjetskog kupa ikada bio 13.. „Stvarno sam uzbuđen što je moja trka bila zaista dobra."

Kilde tek 16 mjesto

“Naravno, ovaj podijum pomaže za budućnost. Moram da nastavim (poboljšam) svoje skijanje, a onda ćemo vidjeti kuda ide.”

Kilde, lider na tabeli sezone, skoro ih je sve demantovao. Veliki Norvežanin je bio najbrži od svih u posljednjoj trećini staze, ali očajnički blizak poziv na čuvenom Traverseu – tokom kojeg je bio na jednom skijanju – koštao ga je šanse za petu pobjedu u sezoni.

On i ostali najbolji okupit će se na subotnjem drugom spustu u Kitbühelu, utrci koja će označiti posljednje poglavlje jedne od najvećih skijaških karijera.

Slavni Odemart je završio na 54. mjestu zbog velike greške koju je napravio, a Kilde se zaustavio na 16. mjestu.

Obojica su se morala spašavati padova. Prema prvim informacijama Odermatt je ozlijedio menisk koljena, sigurno neće nastupiti u subotnjem spustu u Kitzbühelu, a za dalje će se vidjeti nakon detaljnih pregleda…

Sretan sam jer nisam završio u mreži. Prvo moram odmoriti koljeno, a onda ćemo vidjeti - rekao je Odermatt koji je nakon "trenutka užasa" skupio veliki zaostatak i završio na 54. mjestu (+3.20).

Aleksandera Aamodta Kildea su ga centimetri dijelili da umjesto u cilju završi zapetljan u mreži.

Bio sam jako blizu katastrofi, ali sam se izvukao. Imao sam sreće - rekao je Norvežanin u cilju, a osmijeh je jasno pokazivao da je tek 16. mjesto (+0.97) potpuno nebitno u odnosu na…

Ušao sam u cilj neozlijeđen.

Očito ovo nije bio njihov dan.

Marco Odermatt pravi gresku

Četverostruki ukupni šampion Svjetskog kupa u spustu i aktuelni osvajač zlatne medalje na Olimpijskim igrama za muškarce, Beat Feuz, utrkivat će se posljednji put. Obavezno se pratite.

Povezane vijesti: Kilde ponovo dominira u Wengenu: Još jedna pobjeda u spustu