Skijanje: Kralj veleslaloma Odermatt pobjedio na otvaranju sezone u Söldenu

Skijanje

Marco Odrmatt prvoplasirani

Sezona Audi FIS Alpine Svjetskog kupa počela je u velikom stilu u Söldenu u Austriji u nedjelju, veličanstvenom muškom veleslalomskom trkom koju je pobijedio Marco Odermatt (SUI).

Na stazi punoj navijača koji su oduševljeni vraćanjem na staze nakon prethodnih ograničenja, aktuelni svjetski prvak u veleslalomu Odermatt je odlučno pobijedio na glečeru Rettenbach- skijalište Solden.

Odermatt prvo mjesto

Zan Kranjec (SLO) je bio drugi (+0,76), a Henrik Kristoffersen (NOR) je završio treći (+0,97).

Zan Kranjec drugo mjesto
Zan Kranjec

Bila je to naporna trka, s najbržim skijašima iz prve vožnje koji su se borili sa pogoršanom stazom.

Odermatt, koji je prošle sezone također pobijedio u Söldenu, potvrdio je svoju dominaciju u veleslalomu. Prvi skijaš svijeta, koji je prošle sezone osvojio svoj prvi kristalni globus u Veleslalomu, izgledao je bez pritiska i riskirao je dok je skupio svojih prvih 100 bodova u novoj skijaškoj sezoni 2022-23. Bila je to 12. pobjeda na Svjetskom kupu u njegovoj karijeri.

Zan Kranjec, osvajač srebrne medalje na Zimskim olimpijskim igrama u Pekingu 2022., bio je zadovoljan svojim drugim mjestom.

Kristoffersenu je, u međuvremenu, laknulo što je prvi put došao na podijum u Soldenu na kojem se u prošlosti mučio.

Kristoffersen
Kristoffersen treće mjesto

Lucas Braathen koji je pobijedio u ovoj trci 2020. u subotu je bio  na kraju cetvrti a u prvoj voznji  bio je drugi.

S obzirom na to da je muški spust u Zermatt-Cerviniji (SUI) je otkazan zbog nedostatka snijega i sigurnosne situacije na posljednjoj dionici staze, sljedeća muška utrka će se održati u paralelnom veleslalomu u Lech-Zuersu (AUT ) u nedelju, 13. novembra.