Rusija u petak počinje postavljati svoj prvi podmorski optički komunikacijski kabel kroz Arktik u sklopu državnog projekta dovođenja brzog interneta na svoj udaljeni sjever bogati ugljikovodicima nakon što je privatna inicijativa zaustavila.
Moskva namjerava poboljšati nerazmjernu komunikaciju i infrastrukturu na svom krajnjem sjeveru, gdje je proširila svoju vojnu prisutnost i razvija Sjeverni morski put kako bi postala glavna pomorska traka.
Kablovska veza, koja bi trebala biti dovršena 2026., proći će 12.650 kilometara (7.860 milja) preko ruske sjeverne obale od sela Teriberka na Barentsovom moru do krajnje istočne luke Vladivostok.
Nazvan "Polar Express", njime će upravljati državna tvrtka Morsviazsputnik za opskrbu stabilnog interneta u arktičkim lučkim gradovima, kao i na poluotoku Kamčatka i Sahalin.
Alexei Strelchenko, čelnik tvrtke za proizvodnju i polaganje kabela, rekao je da će to koštati 65 milijardi rubalja (889 milijuna dolara) i da će ga financirati isključivo država.
Kabel se proizvodi u arktičkom gradu Murmansku koristeći kineska optička vlakna i ruske komponente, rekao je Strelchenko. Brod je u četvrtak napustio Murmansk kako bi ga počeo polagati u blizini Teriberke.
Za projekt će biti potrebni dodatni spojni kabeli za povezivanje sa globalnom komunikacijskom kabelskom mrežom za što bi bila potrebna strana ulaganja, rekao je Andrey Kuropyatnikov, izvršni direktor Morsviazsputnika.
"To će (podrazumijevati) partnerstvo u smislu zajedničkog ulaganja proširiti projekt na Europu i Aziju. Ovo je zaseban komercijalni projekt", rekao je za Reuters. Razgovara se s tvrtkama u Aziji, Europi i Sjedinjenim Državama, rekao je.
Odvojeni privatni kabelski projekt, koji je vodio ruski telekomunikacijski operater Megafon s finskim infrastrukturnim operatorom Cinijom, zaustavljen je u svibnju. Projekt "Arctic Connect" vrijedan milijardu dolara za kabel koji povezuje Helsinki i Tokio preko sjevera Rusije ostaje na čekanju.
Izvor upoznat s projektom Polar Express rekao je da je Megafon odustao zbog konkurencije s državom, kao i tehničkih poteškoća koje su projekt učinile neisplativim.
Drugi izvor upoznat s projektom Megafona rekao je da nije mogao dobiti odobrenje ruske države zbog zabrinutosti za nacionalnu sigurnost.
Megafon je Reutersu rekao da ima sve potrebno odobrenje države, ali da je u svibnju odlučio preispitati "strukturu i ekonomiju" svog projekta, za što će trebati vremena.