Peking 2022: Sara Hector osvojila zlato u ženskom veleslalomu

U prvoj vožnji današnjeg  ženskog veleslaloma  Sara Hector (SWE) je vodila sa 0,30 sekundi prednosti ispred Austrijanke Katharine Truppe i 0,42 sekunde prednosti pred Federicom Brignone (ITA).

Šveđanka se uhvatila u koštac sa  vremenom u drugoj  vožnji  i uspjela se zadržati na 1. mjestu i osvojiti svoju prvu olimpijsku medalju, a to što je bila zlatna, sve je učinilo mnogo slađim.

Nakon što je završila kao treća u prvoj vožnji, Federica Brignone (ITA) je bila spremna da napadne drugu vožnju kako bi pokušala osvojiti još jednu olimpijsku GS medalju. Italijanka je bila 3. na olimpijadi 2018. godini. Međutim, ove sezone još nije ostvarila rezultat na podijumu Svjetskog kupa. Fokusirajući se na trku  završila je sa ukupnom vremenskom razlikom od +0,28 sekundi iza Sare Hector.

Federica Brignone

Na trećem mjestu, Lara Gut-Behrami (SUI) bila je oduševljena nakon što je osvojila svoj prvu medalju  na Olimpijskim igrama. Švicarski skijašica se nedavno mučila da ostvari stalne nastupe tokom sezone Svjetskog kupa, tako da je njoj  bilo nelagodno doći na današnju utrku.

Nakon svoje prve vožnje, Petra Vlhova (SVK) je sjedela na 13. mjestu, ali se danas mučila sa uslovima na stazi. Na kraju zauzevši tek 14. mjesto, Slovakinja nije bila zadovoljna svojim učinkom i osjećala je da nešto nedostaje.

Nažalost Mikaela Shiffrin nije završila prvu vožnju. Mikaela je  startala  sa sedme pozicije te samo nakon nekoliko kapija napravila je  veliku grešku, proklizala  je te promašila plavu  kapiju i ispala iz utrke.

Katharina Truppe (AUT) nije uspela da se održi na podijumu i zauzela je 4.mjesto samo +0,08 sekundi iza Gut-Behramija. Tessa Worley, koja je također bila glavni kandidat za borbu za medalju, danas nije imala sreće na svojoj strani jer nije uspjela završiti svoju drugu vožnju.

Takmičarke će se ponovo nastupaju u srijedu 9. februara u disciplini ženskom slalomu. Prva vožnja je zakazana za početak u 10:15 po lokalnom vremenu odnosno  03:15 CET, a druga vožnja u 13:45 po lokalnom vremenu  odnosno u 06:45 CET.

Pratite nas na Facebook akter.ba - Peking 2022: Sara Hector osvojila zlato u ženskom veleslalomu