Orhideje pripadaju skupini najpopularnijeg cvijeća. Mnogi ovaj nježan cvijet drže u svom domu i uživaju u njegovoj ljepoti. Kako bi vaše orhideje i dalje u miru cvale i zadržale svoju ljepotu, potrebno je izbjegavati određene greške koje se događaju kod brige o orhidejama.
Ne vodimo računa o vrsti orhideje
Postoji više vrsta orhideja i svaka će različito reagirati na vremenske uvjete i okolinu u kojoj se nalazi. Tako postoje vrste koje vole više vode te one koje vole što manje vlage i potrebno ih je maksimalno isušiti prije novog zalijevanja. Isto vrijedi i za temperaturu zraka. Od niske i srednje do visoke temperature – različite vrste različito podnose Celzijuse. Informirajte se o tome koju vrstu orhideje posjedujete kako biste se mogli pravilno brinuti za nju.
Najrasprostranjenija orhideja, ona na koju najčešće nailazimo u trgovinama, takozvana je moljac-orhideja ili orhideja leptirica (lat. Phalaenopsis) koja je naziv dobila zato što vizualno podsjeća na raširena krila (noćnih) leptira. One preferiraju konstantnu temperaturu od 18-20 Celzijevih stupnjeva, malo lakše podnose višu temperature i manje vlage.
Koristimo krive tegle
Kada uzgajate "phalaenopsis" orhideju, potrebno je posaditi ih u prozirnim posudama kako biste zelenom korjenju omogućili nesmetan proces fotosinteze. Vrste "dendrobiums" i "cymbidiums" nemaju fotosintetičko korijenje pa ih možete posaditi i u neprozirne tegle. Vrsta poznata pod nazivom "vanda" uopće ne treba teglu i može se uzgajati u praznoj vazi ili na žicama.
Presađujemo orhideje u prevelike tegle
Orhideje se u pravilu presađuju kada primijetite da je korijenje napunilo teglu, a pogotovo ako već izviruje preko ruba tegle. Nikako je ne smijete držati u istoj tegli dulje od dvije godine jer orhideja ne smije više od dvije godine provesti u istom kompostu. Kada je presađujete, vodite računa o veličini tegle jer se u prevelikoj kompost neće stići osušiti dovoljno brzo i korijen orhideje će zbog toga trunuti. Koristite teglu koja je samo malo veća od one u kojoj ste je do tada držali.
Previše ih zalijevamo
Orhideje nikad ne smijete previše zalijevati jer je njihov korijen jako osjetljiv i lako počne truliti zbog previše vlage. Mnogi ih vole malo tuširati u kadi i na taj način im dati dovoljno vlage, a još jedna metoda je da brzinski potopite teglu u vodi i zatim je objesite kako bi se iscijedio višak vode.
Krivo svjetlo
Većina orhideja voli puno svjetlosti i svijetla okruženja, ali nikako ne vole direktno jako svjetlo. Držite ih podalje od direktnog jakog sunca koje može spržiti njihove listove.
Preuzeto: zadovoljna.dnevnik-hr