Norvežanki Tviberg pripalo zlato u paralelnom veleslalomu

Skijanje

Maria Therese Tviberg

Norveška skijašica Maria Therese Tviberg na Svjetskom prvenstvu u francuskom Meribelu osvojila je naslov svjetske prvakinje u paralelnom veleslalomu.

Tviberg je do svog prvog pojedinačnog odličja na velikim takmičenjima došla pobijedivši u finalu 29-godišnju Švicarku Wendy Holdener za 67 stotinki. Nakon prve vožnje su skijašice bile potpuno izjednačene, da bi na nakon zamjene strana, na stazi obilježenoj plavim zastavicama, 28-godišnja Norvežanka bila uvjerljivo bolja i došla do svoje prve pobjede u karijeri uopće.

Maria Therese Tviberg u vožnji

Tviberg je do sada imala dvije medalje s velikih takmičenja, ali u ekipnoj konkurenciji u paralelnom veleslalomu. Na Olimpijskim igrama u Pekingu prošle godine je osvojila broncu, a u utorak je došla do srebra na istoj stazi na kojoj je dan poslije postala svjetska prvakinja.

Za Wendy Holdener ovo je druga medalja na ovom Svjetskom prvenstvu, jer je i u alpskoj kombinaciji osvojila naslov svjetske doprvakinje. U toj disciplini ima dva svjetska zlata (2017. i 2019.), kao i srebro iz slaloma (2017.).

Wendy Holdener
Wendy Holdener u vožnji

Brončana medalja u konkurenciji skijašica osvojila je Norvežanka Thea Louise Stjernesund koja je nadmašila 21-godišnju Francuskinju Marie Lamure. I za 26-godišnju Stjernesund je ovo prvu pojedinačnu medalju, koju je dodala trima ekipnim medaljama u paralelnom veleslalomu, zlatu i srebru s posljednja dva svjetska prvenstva te bronci s prošlogodišnjih Olimpijskih igara.