Vlasti skromno obećavaju, mjesta za paniku nema, nestašice hrane neće biti. Trgovci potvrđuju, hrane će biti, ali po kojim cijenama? Kome više vjeruju građani?
“Rezerve su sasvim dobre, ne samo njihove nego i drugih mlinova, rezerve Vlade FBiH su dostatane za višemjesečnu isporuku hrane za sve stanovnike i u tom smislu apeliramo na građane da ne stvaraju nepotrebne zalihe”, saopštio je federalni premijer Fadil Novalić prilikom posjete kompaniji Klas.
Ovo je jedina smirujuća poruka koju je neko od nadležnih poslao građanima. Ako je suditi po rafama u tržnim centrima i pijacama, građanima očigledno nedovoljno uvjerljiva da nestašice neće biti.
“Ma dižu cijene, kako ko zgrabi. Evo ovdje nema praške brašna. Nema, čitava pijaca nema. Kažu doći će, kako će doći, kolika će biti cijena? Ne zna se, biće sigurno skuplje. Ja sam čula da će biti vreća brašna 50 maraka. Svijet priča”, govori građanka za N1.
“Pogotovo Novaliću treba vjerovati, on je stvarno čovjek koji je na pravom mjestu”, dodaje ironično još jedan građanin.
Svijet priča, a potvrđuju trgovci. Litar ulja na veliko juče je bio 2 marke, danas je litar 3,8 maraka
“Vreća brašna, nekad je koštala 17 maraka, danas je 26. Dakle, 9 maraka je već poskupilo. I biće toga, biće brašna ali biće 50 maraka. Zato se gomila. Zato država treba da stane na granicu i kaže stop cijenama, a ne da dođe kod mene i gleda kolika mi je marža, kažu mora ostati ista. Je li da ja platim brašno 40, stavim maržu 6% i bude 43…glupost radi država”, izjava je radnice u trgovini.
Entitetske agencije za bankarstvo imale su više uspjeha u ubjeđivanju građana da je njihov novac siguran. Danas manji redovi ispred banaka, čak i onih sa donedavno ruskim kapitalom.
Garanciju da na ovim prostorima rata neće biti niko ne daje niti bi, čini se, građani u njih mogli povjerovati. Gužve na obnovi pasoša. Oni koji ih nisu imali predaju zahtjev po prvi put.
Pročitajte više: Novi problemi: Građani BiH opet ostaju bez novih pasoša?