Naučite bebu da spava duže – Donosimo vam 5 savjeta

Bebe su obično rane ptice, često se bude u 6 ujutro ili 7 ujutro. Neke bebe, međutim, ranije ustajanje podižu na potpuno novi nivo. Ove se bebe mogu probuditi prije zore, oko 4 ujutro ili 5 ujutro. Ako se borite da se vaša beba probudi ranije nego što biste htjeli ujutro, možete isprobati mnoge strategije koje bi mogle pomoći vašoj bebi da duže spava.

1. Uvjerite se da vaša beba dovoljno spava

Koliko sna treba vašoj bebi? Zavisi od njihove starosti. Novorođenčad treba između 14 i 17 sati sna dnevno. Veći dio tog sna dešava se tokom drijemanja tokom cijelog dana.

Kad navrše šest mjeseci, bebe i dalje u prosjeku spavaju oko 13 sati dnevno , ali počinju spavati duže noću. Ipak, ostavite dovoljno prostora za spavanje u rasporedu spavanja vaše bebe. Nedostatak sna može poremetiti ritam spavanja vaše bebe i uzrokovati njihovo rano buđenje.

2. Ograničite vrijeme spavanja

Iako je drijemanje važno za bebe, predugo spavanje tokom dana može spriječiti vašu bebu da spava cijelu noć. Vodite računa o tome koliko dugo vaša beba spava. Količina dnevnog sna koju beba zahtijeva ovisi o njenoj dobi. Za većinu beba dobra količina drijemanja je u rasponu od 30 minuta do dva sata. Pronađite ono što odgovara vašoj bebi i držite se toga.

3. Promijenite vrijeme spavanja vaše bebe

Bebe bi također mogle imati problema sa spavanjem ako prekasno legnu. Kako biste pomogli svojoj bebi da duže spava, pokušajte se pridržavati dosljedne rutine spavanja. Izbjegavajte odgađanje spavanj. Možete čak pokušati i staviti bebu u krevet ranije da vidite hoće li joj to pomoći da duže spava.

4. Uspostavite rutinu za spavanje

Rutine prije spavanja pomažu bebama da prepoznaju kada je vrijeme za san. Mogu smanjiti noćna buđenja djeteta i pomoći im da duže spavaju. Ako to već niste učinili, počnite sa 30 do 60 minuta prije spavanja posvetiti djetetu um i tijelo za san. Smanjite svjetla i isključite glasne igračke ili elektroniku. Okupajte bebu, pjevajte uspavanku ili pročitajte priču prije spavanja. Mazite ili ljuljajte svoju bebu kako biste je opustili.

5. Hranite bebu u snu

U prvih nekoliko mjeseci svog života bebe još nisu uspostavile cirkadijalni ritam. To se dešava u dobi od tri do šest mjeseci. Do tada, obrasce spavanja vaše bebe uglavnom diktira glad. Ako mislite da se vaša beba prerano budila zbog gladi, pokušajte u njihov raspored unijeti kasnonoćno hranjenje.

Hranjenje usred noći naziva se "hranjenje iz snova" jer je cilj razbuditi vašu bebu što je manje moguće. Smanjite svjetlo, buku i aktivnost na minimum, a bebu vratite na spavanje nakon hranjenja. Izbegavajte da se igrate ili razgovarate sa njima. Roditelji mogu zakazati hranjenje u snu između 22 sata i 12 sati ujutro. Do 9 mjeseci, vaša beba bi trebala spavati osam do 10 sati bez hranjenja tokom noći.

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)