U Tennesseeju su pronađeni najstariji alati koji su se koristili za tetoviranje. Naoštrene kosti purećih nogu su vjerovatno služili kao igle za tetoviranje prije najmanje 3,620 godina.
Drevne alate za tetoviranje je teško pronaći ili čak i prepoznati kao alate za stvaranje umjetnosti po tijelu. Nova mikroskopska ispitivanja kostiju purećih nogu s izoštrenim krajevima pokazuju da su američki domoroci koristili ove predmete za tetoviranje prije oko 5,520 i 3,620 godina.
Ove kosti umrljane pigmentom najstariji su svjetski poznati alati za tetoviranje. Ovu tvrdnju potrvdio je arheolog Aaron Deter-Wolf iz odjela za arheologiju u Nashwilleu zajedno sa svojim kolegama. Ovo otkriće nam govori da tradicije indijanskih tetovaža u istočnom dijelu Sjeverne Amerike idu čak do jednog milenijuma ranije nego što se mislilo. Otzi, Ledeni Čovjek, koji je živio prije oko 5,250 godina u Evropi, prikazuje najstarije poznate tetovaže. Međutim, istraživači nisu pronašli nijedan alat koji se koristi za izradu njegovih tetovaža.
Iskopavanja iz 1985. godine otkrila su ove pureće kosti i druga pomagala. Vjeruje se da je otkriven kompleta za tetoviranje u jami na nalazištu Fernvale u Tennesseeju. Oštećenja na vrhovima dvaju kostiju purećih nogu nalikuju prepoznatljivom habanju prethodno uočenom na eksperimentalnim alatima za tetoviranje. Ti alati bili su napravljeni od kostiju jelena. U tom istraživanju tetovirane linije na svježim pločama svinjske kože proizvedene su serijom probijanja alatima koji su imali vrhove obložene domaćom tintom. Eksperimentalnim tetoviranjem ostavili su ostatke tinte nekoliko milimetara od vrhova alata, uzorak koji je viđen sa crvenim i crnim ostacima pigmenta na nalazištu Fernvale.
Upravo dvije kosti koje su pronađene na istom nalazištu pokazuju mikroskopsko trošenje i ostatke pigmenta koji su vjerovatno nastali upotrebom pigmenta tokom tetoviranja. Školjke umrljane pigmentima u grobu možda su imala smjesu u koju su tadašnji „tattoo majstori“ umakali te alate.
Pročitajte više: U Australiji pronađena lobanja krokodila stara osam miliona godina