Johannes Strolz pobjednik u alpskoj kombinaciji

Olimpijada Peking 2022

Olimpijada Peking 2022: Johannes Strolz pobjednik u alpskoj kombinaciji
Johannes Strolz - pobjednik Foto: sreenshot

Priča Johannesa Strolza (AUT) nastavlja da iznenađuje i inspiriše.

Pred sezonu 2021/22 Austrijanac je zbog loših rezultata izbačen iz reprezentacije. Bez obzira na to, Strolz je želio slijediti svoj olimpijski san pa je morao sam finansirati  i upravljati svom opremom i treninzima. Sav Strolzov naporan rad i odlučnost isplatili su se kada je ostvario svoju prvu pobjedu u Svjetskom kupu u slalomu u Adelbodenu (SUI). Danas je Strolz osvojio svoju prvu olimpijsku medalju i upisao se u istoriju Olimpijskih igara. Davne 1988. otac Johannesa Strolza, Hubert Strolz (AUT) osvojio je zlatnu medalju u alpskoj kombinaciji. Njih dvojica postaju prvi dvojac otac-sin koji je osvojio olimpijske medalje u istoj disciplini.

Izjava o osvajanju zlata, 34 godine nakon što je njegov otac, Hubert Strolz, bio šampion u istoj disciplini:

„To mi znači cijeli svijet jer prošlog ljeta više nisam bio u timu, vratio sam se u tim, ponovo dobio punu podršku.

"Veoma sam zahvalan na podršci tolikog broja ljudi. Prije svega moram zahvaliti cijeloj svojoj porodici. Uvijek su vjerovali u mene, a sada je ostvarenje sna, osvojiti istu zlatnu medalju kao moj otac."

O njegovoj  strategiji za ovu utrku:

„Na spustu sam samo pokušavao da vjerujem u ono što su mi treneri rekli, jer se nisam toliko prilagodio na dugoj dasci (skije za spust) pa sam se morao naviknuti.

„Morao sam još više vjerovati trenerima, samo biti strpljiv i agresivan u spustu. To mi je jako dobro pošlo za rukom.

„U slalomu, samo vjeruj svojim sposobnostima i svim treninzima, svom teškom radu koji sam ulagao tokom godina.

"Nije bilo lako ostati fokusiran, ali sam se prilično dobro snašao."

O zaostavštini njegovog oca:

“Kad razmislim o tome, svim slikama i zlatnoj medalji mog oca, teško mi je da ne zaplačem. To je samo ostvarenje sna.

"Konačno su se odricanje i naporan rad isplatili. Mislim da sam dobar primjer da nikada ne odustanete. Ako vjerujete u sebe, morate iskoristiti svoju šansu i nastaviti dalje."

Aleksander Aamodt Kilde (NOR) osvajio je  svoju drugu olimpijsku medalju nakon što je osvojio bronzu u  Super Veleslalomu  i srebro u današnjoj alpskoj kombinaciji. Norvežanin se plasirao na prvo mjesto u prvoj vožnji spust, a zatim je pokazao iznenađujuće jak slalomski nastup, što mu je donijelo 2. mjesto. Kilde se nikada nije takmičio u slalomskoj utrci Svjetskog kupa, a njegov posljednji slalomski rezultat bio je 2013. na FIS disciplini gdje je zauzeo 14. mjesto.

Kilde o  emocijama:

„Samo ću da skinem masku. To se ne dešava svake godine, a ljudi žele da vide koliko mogu da se smejem. Prilično je veliko. Tako je divan dan, probudio sam se jutros i nisam baš očekivao da skijam uopšte. Hteo sam da probam to ujutru sa slalomom, a onda da uzmem spust kao dobar trening i uživajte u danu, a ja sam sada ovdje sa srebrnom medaljom. To je pravi bonus."

Naravno, u dobroj sam formi. Bilo je dosta uspona i padova; istina je da je bilo i mnogo emocija. Mnogo očekivanja od mene i takođe i drugi.

„Uzeti dve medalje, ne mogu to da opišem. To je zaista, zaista ne vjerovatno. Trebalo je vremena dok nisam dobio prvu, ali sada imam dve, samo želim da to nastavim do sledećeg puta, a to je četiri godine. Ali doći će i neka prvenstva."

Trečeplasirani Kanađanin James Crawford nastavio je svoj snažan nastup na ovim Zimskim olimpijskim igrama. Zamalo je propustio podijum u spustu nakon što je zauzeo 4., a zatim se plasirao na 6. mesto u Super Veleslalomu. Crawford je konačno uspeo da osvoji svoj prvi olimpijski podijum plasiravši se na 3. mesto u današnjoj alpskoj kombinaciji. Završivši kao drugi u prvoj vožnji spusta, samo 0,02 sekunde iza Kildea. Crawford je bio na dobroj poziciji pred slalom utrku. Gurajući do kraja, uspio je osvojiti svoju prvu bronzanu olimpijsku medalju.

O tome kako je na podijumu za slikanje sjediti na trećem mjestu i čekati da se završi ostatak utrke:

"Užasno. Morao sam to već dva puta. O savjetima svoje tetke, Judy Crawford (CAN), koja je završila četvrta na Zimskim olimpijskim igrama u Saporu 1972.:

"Uvijek mi je govorila da niko ne pamti četvrto mjesto i stvarno je dobar osjećaj ne biti u toj situaciji. To mi je stalno padalo u na pamet nakon spusta, pa čak i danas. To je kobno, ali je istina - na Olimpijskim igrama medalja je sve. "