Dominik Pariz pobijedio drugi dan spusta u Kvitfjell-u

Skijanje

Dominik Prais prvo mjesto

KVITFJELL, Norveška - Dominik Paris dominirao je u subotu na spustu Svjetskog kupa za muškarce, jer je odluka u disciplinskoj borbi za titulu odgođena do trke za završetak sezone u Francuskoj.

Italijanski skijaš savladao je stazu Olympiabakken i pobijedio favorita domaće publike Alexandera Aamodta Kildea za 0,55 sekundi.

Paris, koji je bio i najbrži na završnom treningu u četvrtak, postao je prvi skijaš koji je više od dva puta pobijedio u spustu u Kvitfjellu, nakon svojih ranijih pobjeda 2016. i 2019. godine.

Dominik prvo mjesto

“Nisam to znao, lijepo je. Ali baš sam presretan što sam danas skijao brzo, stvarno brzo”, rekao je.

Kilde drugoplasirani
Kilde u skoku
Kilde u cilju
Dominik i Kilde

Osvajanjem drugog mjesta Kilde je povećao svoju prednost u spustu na 23 boda u odnosu na olimpijskog šampiona Beata Feuza, koji je dijelio treće mjesto u subotnjoj trci sa švicarskim timskim kolegom Nielsom Hintermannom. Zaostali su za Dominikom za 0,81 sekundu, dan nakon što je Hintermann osvojio spust na istoj stazi.

Beat Feuz

Paris, koji je ranije ove sezone osvojio domaću trku u Bormiju, na tabeli zaostaje 88 bodova za Kildeom. Ostavlja mu samo vanjsku šansu da osvoji globus kada se sezona spusta završi u Courchevelu 11. marta.

To bi bila prva Kildeova titula u spustu nakon što je Feuz osvojio Mali kristalni globus u protekle četiri sezone.

Niels Hintermann
Pobjednici

Ryan Cochran-Siegle zaostajao je 1,06 na petom mjestu jer je predvodio dvojicu američkih skijaških reprezentativaca u prvih 10, dok je Travis Ganong dijelio osmo mjesto sa Francuzem Maxenceom Muzatonom.

Sveukupni lider Svjetskog kupa Marco Odermatt završio je 1,75 sekunde manje od prednosti na 13. mjestu, ali je i dalje imao zdravih 286 bodova prednosti u odnosu na bivšeg šampiona Kildea.

Paris, koji je nosio majicu br. 9, imao je sreći trčati niz neravnu stazu, zahvaljujući dobroj vidljivosti za prvih 10 startera, a nakon toga se vrijeme pokvarilo.

Vrijeme se uvelike razlikovalo od spusta u petak, kada su sunčani uslovi tokom cijele trke omogućili kasnijim starterima da se bore za vrhunski cilj, a kanadski trkač Cameron Alexander, koji je startao 39., podijelio je pobjedu sa Hintermannom.

Dominiku je to bila 21. pobjeda u karijeri i 17. u spustu, čime je ostao iza Stephana Eberhartera na trećem mjestu vječne liste pobjednika Svjetskog kupa u spustu, koju predvodi još jedan austrijski velikan: Franz Klammer, sa 25 pobjeda.

Vikend trke završava superveleslalom u nedjelju.

Pratite nas na Facebook akter.ba - Dominik Pariz pobijedio drugi dan spusta u Kvitfjell-u