Kilde osvaja Kitzbuehel u spustu ispred dvojice Francuza

Skijanje

Norvežanin Aleksander Aamodt Kilde pobijedio je u klasičnom spustu Svjetskog kupa u Kitzbuehelu u petak, pobijedivši francuskog veterana Johana Clareya za 0,42 sekunde.

Sjajan dan za francuski tim je završen kada je Blaise Giezendanner, koji je bio 43., napravio spektakularan niz i izbacio Austrijanca Matthiasa Mayera sa trećeg mjesta.

SLIKA: Aleksander Aamodt Kilde slavi nakon svoje prve vožnje REUTERS/Lisi Niesner

Sveukupni lider Svjetskog kupa, Marco Odermatt iz Švicarske, završio je na petom mjestu na glavnom događaju skijaške sezone sa zaostatkom +0.78 sekundi.

Kildeova pobjeda, za 1:55,92 na skraćenoj stazi, bila je za 29-godišnjaka šesta u sezoni Svjetskog kupa, a on će imati priliku za još jednu u drugoj zakazanoj trci za nedjelju - finalnom spustu prije Zimskih igara u Pekingu sljedećeg mjeseca.

"Imao sam tako dobro raspoloženje, nevjerovatan osjećaj, stajati ovdje nešto više od godinu dana nakon operacije koljena, prilično nevjerovatno. Danas je bio jedan od dana kada sam imao stvarno dobar osjećaj", rekao je Kilde.

Norvežanin preuzima vrh poretka Svjetskog kupa u spustu (405 bodova), ispred Italijana Dominika Parisa koji je sakupio 352 boda.

Nakon trijumfa u drugom klasičnom spustu, u Wengenu prošle sedmice, Kilde koji je izgledao kao čovjek za pobjedu u Pekingu, postao je četvrti Norvežanin koji je pobijedio u Kitzbuehelu.

"Ovo je jedna od najvećih trka na kojima mogu da pobedim. To je Kitzbuhel, surovi uslovi i teško vreme. Stavio sam ovo visoko na listu onoga što sam radio ranije", rekao je on.

Drugo mjesto je bio izvanredan rezultat za 41-godišnjeg Clareya, njegovo deveto postolje u karijeri na Svjetskom prvenstvu dolazi 12 godina nakon prvog.

Francuz nikada nije pobijedio u utrci Svjetskog kupa, ali ovo mu je bio četvrti podijum u Kitzbuehelu.

Austrija je ostala bez pobjedničkog postolja na svom najvećem događaju, iako je Christian Walder bio u borbi za prva tri mjesta, ali je pao pred kraj svoje trke. Najbolji Austrijanac je bio Matthias MAYER završio je na četvrtom mjestu sa zaostatkom +0.67 sec.

Utrka je održana pred mnogo manjom publikom od uobičajene zbog ograničenja COVID-19 u Austriji.