Dominik Paris (ITA), lider današnje utrke spusta u Bormio (ITA)

Skijanje

Dominik Paris (ITA), lider današnje utrke spusta u Bormio

Dominik je nakon četvrtog i petog mjesta u posljednje dvije trke spusta svjetskog kupa, vratio u  poznato skijalište Bormio  kako bi ostvario još jednu pobjedu. Ovo je njegova šesta pobjeda u spustu u Bormiju. Dominik je prethodno osvojio  spust u Bormiju: 2012., 2017., 2018. i dva puta 2019.

Pobjedom danas, Pariz je takođe prekrojio novu istoriju, postavši skijaš sa najviše pobjeda u Svjetskom kupu u spustu na jednom skijalištu. Prethodno je bio izjednačen s Didierom Cucheom koji je imao pet pobjeda u spustu u Kitzbühelu (AUT). Počevši sa startnim brojem 9, Paris je pokazao izuzetno jaku predstavu na jednom od svojih omiljenih staza, pobjedivši  Marca Odermatta (SUI) za 0,24 sekunde.

Marco Odermatt, poznat po tome što je bio vrlo prilagodljiv između superveleslaloma i veleslaloma, danas je na Stelviu ušao u spust snažno I brzo te je  zauzeo drugo mjesto.

To mu je bilo prvi put da se našao na podijumu u muškoj utrci Svjetskog kupa u spustu. U Lake Louiseu (CAN) plasirao se na četvrto mjesto, 0,15 sekundi iza švicarskog sunarodnika Beata Feuza. Nažalost po Feuz, on nije završio današnju trku nakon manje nesreće.

Trećeplasirani, Niels Hintermann (SUI), ima sezonu spusta za pamćenje koja ga ostavlja bez teksta. Švajcarski skijaš je izjavio: "Dva treća mjesta zaredom, to je suludo, zapravo ne znam šta da kažem."

Hintermann je prije deset dana osvojio svoj prvi podijum Svjetskog kupa u spustu u Val Gardena-Groedenu. Danas je nastavio sa predstavom koja ga je ponovo dovela na treće mjesto, 0,80 sekundi manje od najbržeg vremena.

Bormio
Staza Bormio

Trka u Bormiju je daleko od kraja, sportisti će se takmičiti u dvije super G utrke koje bi trebalo da se održe 29. i 30. decembra sa početkom u 11:30 po lokalnom vremenu.

Pratite nas na Facebook akter.ba - Dominik Paris (ITA), lider današnje utrke spusta u Bormio (ITA)