Broj pasa lutalica u Sarajevu ponovo se povećava, problem bi mogao eskalirati

POTREBNO HITNO REAGIRATI

Broj pasa lutalica u Sarajevu ponovo se povećava, problem bi mogao eskalirati
Foto: wikipedia

Primjetno je da se u Kantonu Sarajevo ponovo povećava broj pasa lutalica. Iz fondacije za zaštitu pasa Dogs Trust upozorili su da postoji mogućnost da ovaj problem eskalira, što se desilo prije nekoliko godina.

Redakciju Klix.ba nedavno su kontaktirali građani kako bi se požalili na pse lutalice na području općine Novi Grad. Ukazali su da psi žive u nehumanim uslovima te da predstavljaju opasnost po ljude. Tvrde da su se obraćali nadležnima kako bi se ovaj problem riješio, ali da niko nije reagirao.

Tragom ovog problema prošli mjesec poslali smo upit kantonalnom Ministarstvu komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša.

Istakli su da ovo ministarstvo, kao ni preduzeća odgovorna za ovo pitanje nemaju tačan podatak o tome koliko je pasa lutalica, ali su ukazali da je njihov prirodni priraštaj konstantan.

Pitali smo ih koje konkretne aktivnosti se provode kako bi ovaj broj bio što manji, tj. kako se psi zbrinjavaju.

"Preduzeće Rad, u čijem je sastavu kafilerija, godinama radi na problemu pasa lutalica. Uloga kafilerije jeste da uklanja agresivne, bolesne i napuštene pse i predaje ih nadležnim veterinarskim stanicama na dalju obradu i slanje u odgovarajuće azile, po procjeni veterinara", istakli su.

Poručili su da je veterinarska inspekcija odgovorna za sankcioniranje onih koji pse ostavljaju na ulicama. U resornom ministarstvu, kako su naveli, nemaju potvrđene informacije o tome da se iz ostalih dijelova Bosne i Hercegovine u Sarajevo dovoze napušteni psi.

Poručili su da od Ministarstva privrede Kantona Sarajevo tražimo odgovor na pitanja o tome da li postoji registar pasa, kao i samih vlasničkih pasa, kakva je saradnja s općinama po pitanju rješavanja problema napuštenih pasa i kada će se trajno riješiti ovaj problem. Odgovore Ministarstva privrede ćemo naknadno objaviti, tj. nakon što ih dobijemo.

Nakon što smo dobili odgovore iz Ministarstva komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša, jučer, 23. augusta oglasili su se iz Dogs Trusta upozorivši da postoji mogućnost da problem eskalira.

Dogs Trust: Problem ponovo može eskalirati

Ova fondacija se oglasila zbog, kako su naglasili, evidentnog povećanja broja pasa lutalica, posebno napuštenih vrlo mladih kučića o čemu saznaju kroz brojne dojave i čemu sami svjedoče. Napomenuli su da su svojim programima uspjeli doprinijeti smanjenju broja pasa lutalica.

"Važno je napomenuti da je Dogs Trust, pored svojih drugih programa koji se i dalje provode u Sarajevu, program sterilizacije pasa u Kantonu Sarajevo zatvorio 2019., prebacujući svoje ograničene resurse u druge dijelove zemlje sa istim problemom, a nakon čitavih sedam godina finansiranja kampanja masovne sterilizacije u ovom gradu. Rezultat je bio skoro 80 posto sterilisanih pasa na ulici, što je populaciju stavilo pod kontrolu i spriječilo da na desetine hiljada novih legala završi na ulici te uzrokovalo osjetan pad broja uličnih pasa", ukazali su.

Ocijenili su da su vlastima u Sarajevu stvorili uslove za nastavak rješavanja ovog problema.

"Osim sterilizacije pasa, iznimno vrijedna podrška odnosi se i na sve druge programe koji su za cilj imali da se pomogne rješavanju problema pasa lutalica, uključujući i značajno ojačan kapacitet veterinarske struke, kao i tehničku i savjetodavnu pomoć lokalnim vlastima koje smo još tada pozvali da iskoriste naše rezultate i nastave sistemski raditi na ovom pitanju, nakon što smo mi o svom trošku stvorili preduslove za to. U Sarajevu je 2019. zabilježeno 3.000 pasa lutalica, što je značajno manje u odnosu na 12.000 - koliko smo ih zatekli 2012.", podsjetili su u Dogs Trustu.

Prema njihovim riječima, nažalost, uprkos njihovim apelima te značajnim rezultatima i velikim naporima i ulaganjima, problem se u Sarajevu sada primjetno počeo vraćati i prijetiti da ponovo eskalira.

"Neodgovornost vlasnika i napuštanje pasa ponovo uzimaju maha, kao i nehumano postupanje prema psima te pojavu neregistriranih skloništa i pansiona, i dalje uglavnom bez sankcija vlasti", dodaju.

Komentirali su trenutni sistem za upravljanje populacijom pasa.

"Sistem za upravljanje populacijom pasa, za koji u Sarajevu određeni elementi već postoje, nije uvezan i građani još uvijek ne znaju kome se obratiti ako primijete ugroženog psa, a posebno kučiće koji se jako mladi i nemoćni ostavljaju na ulici ili zlostavljanje i nehumanost prema životinjama. Iako pojedine institucije sada rade učinkovitije i transparentnije na ovom pitanju i iako sada Bosna i Hercegovina ima i državni registar životinja, kojim se omogućava nadzor nad svim vlasnicima pasa, upozoravamo da nedostatak sistemskog pristupa prijeti da prouzroči vraćanje i ponovno esklaliranje problema", konstatirali su.

Poručili su da oni ne mogu sami raditi na ovom pitanju.

"Dogs Trust u Bosni i Hercegovini, nažalost, nema neograničene resurse te nema kapacitete niti mandat da adekvatno i zakonski zbrine pse koji se bez nadzora i uglavnom nesterilisani napuštaju, pogotovo u regijama gdje je već završio svoj angažman. Za ovo su isključivo odgovorne lokalne vlasti i institucije koje imaju obavezu da na transparentan način provode državne zakone iz ove oblasti. Kao organizacija za dobrobit pasa, cilj nam je da svoje resurse i kapacitete upotrijebimo na najučinkovitiji način, zbog čega smo svoju podršku organizirali putem programa posebno dizajniranih da se njima efikasno podrži lokalna legislativa i rješenja u konkretnom kontekstu problema ove zemlje", poručili su.

Pozvali su odgovorne da iskoriste njihove rezultate - da se kroz saradnju hitno angažuju i osiguraju da se elementi humanog, zakonskog sistema uvežu i zakoni provode dosljedno i transparentno, a što duguju i zajednici i psima u njoj.

Izvor: klix.ba

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori