Premijer kanadske savezne države Ontario Doug Ford proglasio je u petak vanredno stanje zbog već dvije sedmice dugih protesta protiv ograničenja u pandemiji covid-19.
Protestanti i dalje odbijaju deblokirati promet, a posebno je važanmost Ambassador koji je ključna saobraćajnica za trgovinu između Kanade i Sjedinjenih Država.
Premijer Ford (konzervativna stranka) rekao je da će protestantima jasno dati do znanja da je “protivzakonito” blokirati ključnu infrastrukturu.
“Bit će posljedica i one će biti oštre”, poručio je Ford.
Protestantima prijeti kazna do godine dana zatvora i 100.000 dolara novčane kazne.
Osim što su krajem januara, kada je počela pobuna protiv epidemioloških mjera, zauzeli saobraćajnice u glavnom gradu Ottawi, vozači kamiona i njihovi pristaše žele udariti na privredu paralizirajući i neke glavne trgovinske rute.
Viseći most Ambassador koji Ontario povezuje s Detroitom u SAD-u, presudan je za automobilsku industriju, ali i za američke bolnice u kojima radi velik broj medicinskog osoblja iz Kanade.
Blokada na kanadskoj granici prijeti opskrbnim lancima koji su već oslabljeni zbog nestašice i kašnjenja povezanog s pandemijom, upozorio je početkom sedmice Brian Kingston, predsjednik Kanadskog udruženja proizvođača automobila, zatraživši prekid protesta.
Oko 40.000 ljudi svakodnevno prolazi tim mostom i preveze se robe u vrijednosti 323 miliona američkih dolara.
Kanadski pokret prozvan u početku “konvoj slobode” bio je isprva usmjeren protiv odluke po kojoj se vozači kamiona moraju vakcinisati ako žele prijeći granicu s SAD-om.
No ubrzo se prometnuo u proteste protiv epidemioloških mjera i protiv vlade, a inspirisao je i stanovnike Novog Zelanda. Slična akcija počela je i u Francuskoj gdje je u Parizu policija proglasila zabranu protesta zbog “opasnosti remećenja javnog reda”.
Pročitajte više: Kanada: Zapaljeno šest katoličkih crkava nakon pronalaska posmrtnih ostataka djece