Tim naučnika sa univerziteta u zapadnom Japanu razvio je maske koje svijetle kada su izložene ultraljubičastom svjetlu ako sadrže tragove koronavirusa. Naučnici tvrde da su im antitijela nojeva omogućila da dizajniraju svjetleće maske.
Tim na Univerzitetu u prefekturi Kjoto, na čelu sa predsjednikom Yasuhirom Tsukamotom (52), nada se da će maske ponuditi korisnicima jednostavan način da testiraju da li su zaraženi virusom.
Naučnici su nojevima ubrizgali neaktivni i bezopasni oblik koronavirusa. Potom izvršili ekstrakciju antitijela na specijalni filter koji je postavljen u unutrašnjosti maske. Taj filter svijetli pod UV svjetlom kada je koronavirus prisutan. Nakon praćenja 32 zaražene osobe u periodu od 10 dana, naučnici su ustanovili da su svijetlile sve maske koje su nosile zaražene osobe. Sjaj je slabio vremenom kako je virus slabio.
S obzirom da se testiranje nastavlja kako bi se stavile u praktičnu upotrebu, tim ima za cilj dobiti odobrenje vlade za prodaju maski možda sljedeće godine.
Tsukamotov tim sljedeći cilj želi proširiti eksperiment na 150 učesnika. Predsjednik univerziteta je otkrio da je i sam bio pozitivan na COVID-19 nakon što je nosio jednu od eksperimentalnih maski i otkrio da svijetli kada je pregledan. Svoj status potvrdio je testom lančane reakcije polimerazom.
"Možemo masovno proizvoditi antitijela od nojeva po niskoj cijeni. U budućnosti, želim da ovo pretvorim u jednostavan komplet za testiranje koji svako može koristiti", rekao je Tsukamoto.
Uzorak koronavirusa svijetli na filteru maske za lice pod ultraljubičastim svjetlom nakon što je poprskan fluorescentnom bojom koja sadrži antitijela. (Fotografija ljubaznošću Univerziteta Kyoto Prefectural) (Kjodo)
Pročitajte više: Korona odnijela još jedan mladi život: Emotivni oproštaj od 21-godišnje Nermine
Pratite nas na Facebook akter.ba - Japanski naučnici dizajnirali svjetleće maske koje detektuju koronavirus
Japanski naučnici dizajnirali svjetleće maske koje detektuju koronavirus