Prije tačno 80 godina, na ovim prostorima vodila se intenzivna ilegalna aktivnost na pripremanju naroda za odbranu od fašističkih agresora i domaćih izdajnika. Što je rezultiralo formiranjem Boračko-jezerskog (Konjičkog-Mostarskog bataljona), na Boračkom jezeru 8.9.1941.godine. UABNOR Konjic, UABNOR Mostar i SABNOR BiH pripremaju obilježavanje ove značajne godišnjice.
Prva partizanska vojna formacija na ovim prostorima formirana je 8.9., od mostarskih i konjičkih ilegalaca i antifašista. Prvi naziv bio je Boračko-jezerski partizanski odred. Pa konjički bataljon, a od 10.8.1942., ulaskom u sastav 10. hercegovačke proleterske NOU brigade, dobija naziv Mostarski bataljon.
Prva grupa od četiri, a druga od osam ilegalaca, iz Mostara je preko Zijemalja i Batijevice, 7.9. stigla na Boračko jezero. Idućeg dana, kod Draganića mlina održana je konferencija kojoj su prisustvovali pristigli Mostaraci i oko 30 mještana. 18. 10. iz Mostara su izašla još 22 borca, predvođena Mehom Trbonjom.Dr. Safet Mujić je u Šantića vili formirao ratnu bolnicu.
Iz Konjica i okoline partizanima su se priključili Zvonimir-Nono, Ljubica i Slavko Belša, zatim Maksim i Danica Kujundžić, Hamo Pirkić (sa trubom), Hakija, Omer i Husein Begtašević, Pero Bilić, Suljo i Idriz Čilić, Abdulah Hadžialić, Irfan Hadžizukić, Jusuf Hajduk, Hamdija Repovac, Omer i Salko Šašić, Rasim Vajzović, Asim Džumhur, Safet Alagić, Olga i Vinko Previšić, Zahid Agić, Kemal Begić, Sabit Delalić, Jure Jurić, Ahmed Grcić, Adem Pajić, Milorad Crnogorac, Dušan i Rade Vukosav, Čedo i Zora Dragić, Selim Bubalo, Refik Šećibović i mnogi drugi. Sa Boraka u Konjičkom bataljonu bili su Ilija Kukić, Drago, Panto i Simo Simic, Nikola Draganić, Milan, Stevo i Savo Mićević, Mileva, Simo i Drago Sarić i drugi.
U istoriji grada njima treba da pripada počasno mjesto. Buduće generacije Konjica treba da se ponose ovim imenima mladih partizana, koji su ginuli da bismo mi živjeli.