Svi će se složiti da proljetne zrake sunca bude optimizam i životnu radost. Ali, da li baš svima, jer sa prvim cvjetanjima i bujanjem zelenila, pa sve do jeseni, nastupa najizazovniji period godine za alergičare. Nijma vegetacija izaziva brojne smetnje. Jedan od najsnažnijih prirodnih alergena, kojeg je u zraku gotovo nemoguće izbjeći,polen, najčešći je uzrok alergijskih bolesti disajnog sistema.
Kada dođe u dodir svlažnom sredinom, poput sluznice nosa, polen otpušta čak 52 hemijska alergogena
spoja na koje alergične osobe različito reaguju.
Nažalost, sve češće alergiju na različite vrste polena razvijaju i djeca i odrasli. „Najčešći simptomi alergijske reakcije na polen su začepljenost nosa zbog otoka sluznice, zatim bistra vodena sekrecija uz kihanje u salvama, te osjećaj svrbeža
nosa, uha i oka.
Javlja se crvenilo i otok očiju, te osjetljivost na jako svjetlo”, pojašnjava dr. Evelina Čehajić, specijalistkinja pedijatrije i naglašava da se mogu javiti i teže reakcije i kod djece, kao i kod odraslih.
“Napad otežanog disanja sa „zviždanjem“i kašljem, kao znak bolesti donjih disajnih puteva, spada u teže reakcije i češće su prisutne kod manje djece. Ovo stanje uglavnom zahtijeva medikamentoznu terapiju”, dodaje.
U slučaju alergije na polen dr. Evelina savjetuje da se izbjegava boravak u prirodi u periodu intenzivne vegetacije, posebno tokom vjetrovitog vremena, a po povratku kući preporučuje pranje kose i odjeće. Alergičari bi trebali zračiti prostorije uveče ili noću, kada je manja koncentracija polena u zraku, ali svakako u svom domu obezbijediti I
sigurnu zonu bez prisustva alergena.
“Najefikasniji način za boravak u kući bez alergena je uz korištenje pročišćivača zraka. Njime eliminirate alergene koji nastaju u prostoriji, kao što su grinje, kućna prašina, perut sa kućnih ljubimaca, ali i one koji ulaze tokom provjetravanja ili ih unosite na odjeći i predmetima, kao što je polen.”
Riješiti se različitih alergena, u svom porodičnom okruženju, poznata PR managerica i influenserica Andrea Tomašević-Koleda, odlučila je upravo uz pomoć pročišćivača zraka Philips Air Purifier. Kćerkina alergija na polen, te suprugova na grinje i prašinu, nakon mjesec dana korištenja ovog uređaja već je stvar prošlosti.
Korištenje pročišćivača pomoglo im je da se riješe kihanja, suzenja i crvenila očiju, što su bile njihove uobičajene alergijske rekacije.
Svakako, posebnu vrijednost prepoznali su u činjenici da pročišćivać, zahvaljujući HEPA filteru, uklanja i viruse i bakterije, te različite
polutante koji se nalaze u zraku, poput čestica smoga.
„Nakon testne faze Philipsovog pročišćivača svi smo se u kući jednoglasno pitali da li smo bili svjesni kakav zrak udišemo. Sada, nakon više od mjesec dana korištenja pročišćivača, potpuno sam sigurna da su moji mališani bezbjedni. Uređaj nam je tokom cijelog dana upaljen, dok ga po noći gasimo ili po potrebi palimo noćni režim rada, koji je potpuno bešuman i bez svjetla na zaslonu displeja”, kaže Andrea i u šali dodaje kao sada i usisavanje u kući više nije problem kao nekada, jer su kućna prašina i ostali alergeni iz doma eliminisani zahvaljujući Philips Air Purifier
pročišćivaču zraka.
Pročitaj više: Alergije i kućni ljubimci: Jesam li alergična na svog psa?