Svjetski dan komaraca koji se obilježava godišnje 20. augusta obilježava se kao otkriće britanskog liječnika Sir Ronalda Rossa 1897. godine da se malarija prenosi od komaraca.
Sir Ronald Ross (1857–1932)
Sir Ronald Ross bio je britanski liječnik odgovoran za otkriće malarijskog parazita u komarcu Anopheles.
Otkriće malarijskog parazita
Stranica u Rossovoj bilježnici na kojoj je bilježio parazite malarije kod komaraca. Njegovi su nalazi doveli do spoznaje da se malarijom prenosi komarac Anopheles te su postavili temelj za borbu protiv bolesti.
Nobelova nagrada
Za otkriće životnog ciklusa malarijskog parazita, Ross je dobio Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu, dodijeljenu mu 1902. godine.
Indija (1881–1899)
Temelji njegovih istraživanja postavljeni su u Indiji. Godine 1889. ustanovio je važnost komaraca kao posrednika u ptičjoj malariji. Ubrzo nakon toga otkrio je da je žlijezda slinovnica mjesto skladištenja malarijskih nametnika u komarcu i da su paraziti oslobođeni iz žlijezde tijekom ugriza.
Ono što je Ross otkrio
Ova suvremena elektronska mikrografija lažne boje prikazuje A plazmodij iz sline ženke komaraca koji se kreće po stanici komaraca.
Komarci i voda
Godine 1883. Ross je postavljen za vršitelja dužnosti garnizonskog kirurga u Bangaloreu, pri čemu je uočio mogućnost suzbijanja komaraca ograničavanjem njihovog pristupa vodi.
Giovanni Battista Grassi (1854–1925)
Godine 1890. talijanski liječnik zajedno s kolegom Raimondom Filettijem prvi je uveo imena Plasmodium vivax i P. malariae za dva parazita malarije koji pogađaju ljude. Također je otkrio da su samo ženke anofelinskih komaraca sposobne prenijeti bolest.
Životni ciklus
Komarac prolazi kroz četiri zasebne i različite faze svog životnog ciklusa: jaje, ličinka, kukuljica i odrasla osoba. Ovisno o uvjetima, životni ciklus može varirati od četiri dana do čak mjesec dana.
Postoji oko 3.500 različitih vrsta komaraca, a samo nekoliko stotina njih može prenijeti bolest, uključujući malariju.
Rani lijek
Lijek iz kore sada je poznat kao antimalarijski kinin - još uvijek učinkovit lijek protiv malarije i alternativa artemisininima.
Borba protiv bolesti koje prenose komarci
Tijekom Svjetske zdravstvene skupštine 1955. godine, Svjetska zdravstvena organizacija podnijela je ambiciozan prijedlog za iskorjenjivanje malarije u cijelom svijetu.
Zašto nas komarci smatraju tako privlačnim
Komarci mogu osjetiti miris ugljičnog dioksida koji se ispušta iz vašeg tijela s udaljenosti od 23 m. Miris kože, posebno znoj, također podiže apetit komaraca.
Komarnici
Korištenje mreža protiv komaraca datira još iz prapovijesti. Moderne mreže izrađene su od pamuka, polipropilena i najlona, među ostalim materijalima. Veličina oka od 1,2 mm (0,047 in) zaustavlja komarce.