Videozapisi ‘Što jedem u jednom danu’ postaju zarazni na TikTok-u – evo zašto su toliko problematični

Registrirani dijetetičari kažu da gledanje onoga što neko drugi jede tokom dana nikada ne bi trebalo imati uticaja na ono što ste izabrali da jedete.

Postoje neke stvarne koristi za društvene medije. Pomaže nam da se osjećamo povezani s onima koje ne viđamo često. To omogućava ljudima da pronađu podržavajuće zajednice koje im nisu dostupne u stvarnom životu i svima daje glas. Naravno, do sada svi prepoznajemo da i za društvene mreže postoje brojne opasnosti. Izvor je beskrajnih neprovjerenih - i često lažnih - informacija. Ljudima omogućava široko emitiranje poruka koje bi mogle biti štetne za druge, bez obzira shvaća li to originalni kreator ili ne.

Hiljade videozapisa "Šta pojedem u jednom danu" nedavno preplavljuju TikTok i Instagram Reels. Uticaji na wellness koji objave ove videozapise mogu pomisliti da drugima služe kao zdrava inspiracija. Ali zdravstveni stručnjaci ih osuđuju kao promicanje poremećaja hranjenja, poremećaja u ishrani, poređenja i lošeg samopoštovanja. A mnogi postovi prikazuju jelovnike s niskim kalorijama koji većini ljudi nisu dovoljni. Čak i oni koji sadrže hranjivo odgovarajuće obroke i grickalice mogu na kraju donijeti više štete nego koristi.

Ovi videozapisi podliježu štetnoj usporedbi

Današnji videozapisi na ovu temu prikazuju više od same hrane. TikTok i Instagram Reels su video platforme, pa korisnici često svakodnevno jedu videozapise sa cjelovitim isječcima svojih tijela. "Vjerujem da je poruka koju ovo šalje nedvosmisleno, 'ako jedete poput mene, možete i izgledati poput mene'", Colleen Reichmann, PsyD, klinička psihologinja sa sjedištem u Filadelfiji i koautorica knjige The Inside Scoop on Recovery poremećaja prehrane, kaže Health.

"Ovo je tako problematično, jer veliku većinu vremena videozapise rade mršave, sposobne, mlađe bijelke - žene s neizmjernom tjelesnom privilegijom." Video zapisi na kraju promoviraju određenu vrstu tijela koja je nedostižna velikoj većini ljudi. "[Ovo] u osnovi zavarava jer težinu i oblik tijela 95% određuje genetika, a ne hrana ili vježbanje," kaže Reichman.

Zaključak je da se ništa ne može dobiti ako se vidi što neko drugi jede u danu. "Ono što jedna osoba jede zaista ne bi trebalo imati veze s onim što ja jedem", kaže Reichmann. "Jednostavno je beskorisno izbaciti ovu vrstu medija u svijet. Ko ima koristi od toga?" Niko.

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)