Umjetne padavine – velika obećanja za arapsku regiju s nedostatkom vode

Umjetne padavine - velika obećanja za arapsku regiju s nedostatkom vode
Foto: Shutterstock photo
DUBAI: Tehnologija bespilotnih letelica ima više aplikacija nego što većina ljudi zamišlja, uključujući manipulaciju vremenom. U Ujedinjenim Arapskim Emiratima naučnici planiraju razmjestiti bespilotne letjelice kako bi prodrli u oblake i generirali padavine pomoću električnih naboja. To je proces koji se nadovezuje na uspjeh „zasijavanja oblaka“.

Kao i u drugim zaljevskim zemljama, vrućina i sušnost su životna kost u UAE. U prva tri mjeseca 2021. palo samo 1,2 mm kiše i gdje su ljetne temperature često prelazile 50 C. Naučnici stoga istražuju inovativna rješenja međusobno povezani problemi ekstremnih temperatura, toplinskih valova, nestašice vode i loše kvalitete zraka.

Rezultati mogli bi donijeti korist ne samo UAE-u, već i drugim zemljama Bliskog istoka i Centralne Azije koje oskudijeva vodom.

„Ovo je vrlo važna i zanimljiva inicijativa za UAE, ne samo kao naučni ili istraživački eksperiment, već i od zemlje da postane globalno središte znanja o zasijavanju oblaka“, rekao je dr. Mohamed Shamrukh, građevinski inženjer koji je učestvovao u oblaku- sjetve studija izvodljivosti u Kraljevini 2007-2008, rečeno je Arab News. "Takva inicijativa hitno je potrebna u našem regionu."

Kao jedna od najsušnijih zemalja na svijetu, UAE ima nekoliko dragocjenih vlastitih izvora slatke vode. Kao rezultat toga, njezina ekonomija uvelike ovisi o uvozu i desalinizaciji. Procesu uklanjanja soli iz morske vode - za navodnjavanje usjeva i zadovoljavanje potreba sve većeg stanovništva.

Zapravo, UAE čini oko 14 posto svjetske desalinizirane vode, odmah iza Saudijske Arabije. SA je također iskoristila tehnologiju zasijavanja oblaka kao potencijalni način rješavanja svoje nestašice slatke vode.

Rijad je prošle godine odobrio program zasijavanja oblaka čiji je cilj povećanje padavine u Kraljevini za gotovo 20 posto. U UAE-ima, ti su radovi započeli ranije, 2017. godine, kada je vlada uložila 15 miliona dolara u devet projekata za poboljšanje kiše.

Koristeći eksperimentalnu tehnologiju bespilotnih letjelica, naučnici mogu stvoriti pljuskove koje je stvorio čovjek isporukom električnih udara kumulusnim oblacima, uzrokujući ih da se spoje i stvaraju oborine.

Sijanje u oblaku je brzo rastuća nauka koju UAE ima u dobroj poziciji da iskoristi. Mogućnost predviđanja raspodjele i intenziteta padavine u Zaljevu i širem regionu MENA mogla bi se pokazati kritičnom u godinama koje dolaze jer klimatske promjene čine suše sve učestalijima.

Međutim, znanstvenici moraju biti oprezni u pogledu mogućih nuspojava na okoliš i drugih rizika dok umjetno stvaraju oborine, uključujući potencijal zagađenja i poplave.

Za Shamrukh je još dug put, kako u razvoju tehnologije sjetve, tako i u naučnom razumijevanju najboljih procesa. "U današnje vrijeme postoji mnogo tehnika sjetve u oblaku", rekao je.

On i Ammar željeli bi vidjeti više ulaganja u tehnologije stvaranja kiše i mnogo više regionalne saradnje u rješavanju zajedničkih opasnosti koje predstavljaju klimatske promjene i nestašica vode.

"Sva ova kiša je vrijedna", rekao je. "Zemlje ne mogu opstati bez ovog vrijednog resursa."

Pratite nas na Facebook-u

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)