Smrtni slučajevi izazvani koronavirusom u Brazilu je sve veći. Prema podacima u subotu premašio je 500.000.
Kako upozoravaju stručnjaci druga najsmrtonosnija epidemija na svijetu mogla bi se pogoršati zbog odgode vakcinacije i odbijanja vlade da podrži mjere fizičkog distanciranja.
Epidemiolozi upozoravaju da će s dolaskom zime na južnu hemisferu i novim varijantama koronavirusa, broj smrtnih slučajeva nastaviti rasti čak i ako se imunizacija ubrza. Samo 11 posto Brazilaca je potpuno vakcinisano.
Brazil je zabilježio 500.800 smrtnih slučajeva od 17.883.750 potvrđenih slučajeva Covida-19, prema podacima Ministarstva zdravlja objavljenih u subotu, što je najveći službeni broj preminulih izvan Sjedinjenih Američkih Država. Tokom protekle sedmice, Brazil je u prosjeku bilježio 2.000 smrtnih slučajeva dnevno.
Covid-19 nastavlja razarati zemlje širom ovog regiona, a Panamerička zdravstvena organizacija (PAHO) prijavila je prošle sedmice 1,1 milion novih slučajeva zaraze i 31.000 smrtnih slučajeva u Americi. PAHO je zabilježio padove u šest država - Belizeu, Gvatemali, Panami i nekim mjestima na Karibima.
Također, upozorili su da je situacija s pandemijom koronavirusa u Kolumbiji u najgorem momentu, a kreveti na intenzivnoj njezi popunjeni su u većim gradovima.
Stručnjaci predviđaju da će se brojka u Brazilu, koja je već sada najveća u Latinskoj Americi, popeti daleko više.
"Mislim da ćemo doseći 700.000 ili 800.000 smrtnih slučajeva prije nego što ćemo vidjeti učinke vakcinacije", rekao je Gonzalo Vecina, bivši šef brazilskog zdravstvenog regulatora Anvisa, predviđajući skoro povećanje broja smrtnih slučajeva.
"Doživljavamo dolazak novih verzija, a indijska će nas dodatno unazaditi", kazao je Vecina.
Također, Vecina je kritikovao postupanje predsjednika Brazila Jaira Bolsonara u vezi s pandemijom, uključujući nedostatak koordiniranog nacionalnog odgovora i njegov skepticizam prema vakcinama, lockdownu i zahtjevima za nošenjem maski, koje je nastojao popustiti.
Hiljade Brazilaca protestovalo je protiv Bolsonarovog upravljanja pandemijom u demonstracijama u subotu, optužujući administraciju za veliki broj poginulih i pozivajući na svrgavanje predsjednika.
Raphael Guimaraes, istraživač u brazilskom biomedicinskom centru Fiocruz, rekao je da kašnjenja u programu vakcinacije u najmnogoljudnijoj zemlji Latinske Amerike znače da će se njegovi puni rezultati osjetiti tek u septembru ili kasnije.
Guimaraes je upozorio da bi Brazil mogao ponovo vidjeti scene sa vrhunca pandemije u martu/aprilu. Tada je u zemlji bilo prosječno 3.000 smrtnih slučajeva dnevno.
"Još uvijek smo u izuzetno kritičnoj situaciji, s vrlo visokim stopama zaraze i zauzetošću bolničkih kreveta koja je i dalje kritična na mnogim mjestima," rekao je Guimaraes.
Ove sedmice je broj novih potvrđenih slučajeva u Brazilu porastao na prosječno više od 70.000 dnevno. To je pored Indije najviše na svijetu.
Vakcinacija će biti presudna za pobjeđivanje virusa u Brazilu. Ova zemlja nije uspjela postići konsenzus o socijalnom distanciranju i maskama, rekla je Ester Sabino, epidemiolog sa Univerziteta u Sao Paulu.
"Zaista moramo vrlo brzo povećati broj vakcinisanih", rekla je Sabino.
Međutim, dokazi iz susjednog Čilea, koji se poput Brazila pretežno oslanjao na vakcinu koju je razvio kineski Sinovac, ukazuju na to da će proći mjeseci prije nego što će masovna imunizacija učinkovito obuzdati širenje virusa.
Gotovo polovina Čileanaca je vakcinisana, ali njihov glavni grad Santiago se vratio u lockdown jer su slučajevi ponovo naglo skočili.
Brazil će trebati vakcinisati oko 80 miliona ljudi kako bi dostigao trenutni nivo imunizacije po Čileu.
To će zahtijevati dosljedniju opskrbu dozama u Brazilu, koji je kaskao posljednjih mjeseci jer je uvoz iz Kine odgođen nakon što je Bolsonaro antagonizirao Peking komentarom koji se smatra antikineskim.
Pročitaj više: WHO: Delta soj postaje dominantan u svijetu
Pratite nas na facebook akter.ba