U BiH nema prijavljenih teških, 34 ozbiljne neželjene reakcije na vakcinu

Do kraja prošle kalendarske godine Sektor farmakovigilance i materiovigilance Agencije za lijekove i medicinska sredstva Bosne i Hercegovine zaprimio je ukupno 783 prijave o reakcijama nakon primitka vakcine protiv Covid-19.

Podaci iz Bosne i Hercegovine ne odstupaju od ranije poznatih, prijavljenih i analiziranih reakcija na vakcine protiv Covid-19.

Kako je rečeno za Fenu, Agencija do sada nije izvijestila o ozbiljnijim nuspojavama u vezi s vakcinama dostupnim u Bosni i Hercegovini.

Kao "serious"  - Ozbiljne su 34 prijave, od kojih se (u odnosu na prošlu prijavu) jedna prijava odnosi na hospitalizaciju pacijenta, a oporavak je u toku.

Ozbiljne reakcije su se uglavnom odnosile na vakcinu Pfizer/BioNTech (358 prijava), a nisu bile prisutne kod osoba koje su primile modernu vakcinu Covid-19. Ozbiljne reakcije najčešće su bile kod osoba od 18 do 44 godine - 17 prijava. Prema polu, najozbiljnije reakcije na vakcinu imale su žene (79,4 odsto), a 20,6 odsto muškaraca.

Primljene su ukupno dvije prijave za treću dozu vakcine, koja se odnosi na Comirnaty, Pfizer/BioNTech. Prijave su klasifikovane kao blage, neozbiljne i prolazne.

Od ukupnog broja zaprimljenih prijava iz Federacije BiH, 692 su zaprimljene iz entiteta RS. Jedna prijava je zaprimljena iz Brčko distrikta BiH, a 12 prijava podnijeli su proizvođači vakcina.

  • Sve vakcine protiv Covid-19 dostupne u Bosni i Hercegovini su kontrolisane, sigurne i efikasne. Vakcine smanjuju rizik od ozbiljnih reakcija i posljedica infekcije Covid-19. Blaže reakcije kao što su povišena temperatura, drhtavica, kašalj, umor, glavobolja, slabost. Te bol i otok na mjestu primjene znak su da se tijelo bori protiv virusa i stvara imunitet - naglašavaju iz Agencije.

Apelovali su na stanovništvo da se vakciniše i da svom ljekaru ili farmaceutu prijavi teške reakcije. Odnosno reakcije koje ne prolaze u prosjeku jedan do tri dana nakon vakcinacije protiv Covid-19.

  • Molimo zdravstvene radnike da podrže naše napore za povećanje sigurnosti, praćenje upotrebe svih lijekova s ​​posebnim naglaskom na vakcine - kažu.

Kako ističu, svaka prijava proslijeđena Agenciji za lijekove i medicinska sredstva BiH se ocjenjuje i šalje u bazu podataka WHO-UMC. Postaje dio važnih globalnih informacija za praćenje sigurnosti lijekova.

Od ukupno 783 zaprimljene prijave reakcija na vakcine protiv Covid-19. 34 prijave nisu imale minimalne kriterije za podnošenje valjanog izvještaja o neželjenim reakcijama na lijekove. Nepotpune izvještaje sa nedostajućim osnovnim podacima, te nisu uzete u dalju evaluaciju.

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)