Stefanos Tsitsipas izborio plasman u finale Roland Garrosa

Stefanos Tsitsipas u fenomenalnom meču izborio plasman u finale Roland Garrosa
(Foto: EPA-EFE)

Grčki teniser Stefanos Tsitsipas (ATP: 5.) plasirao se u finale Roland Garrosa nakon što je u sjajnom meču pobijedio njemačkog igrača Alexandera Zvereva (ATP: 6) rezultatom 3:2 u setovima (6:3, 6:3, 4:6, 4:6, 6:3).

Tsitsipas je puno bolje otvorio meč i prvi set riješio u svoju korist nakon što je u drugom gemu napravio break, došao do prednosti i kasnije sigurnom igrom na svoj servis sačuvao vodstvo i došao do osvajanja prvog seta.

U drugom setu je Zverev uzvratio, odmah na početku došao u vodstvo od 3:0, no Tsitsipas je tada ubacio u brzinu više, zaigrao sjajno i s tri napravljena breaka silovito došao do osvajanja drugog seta i vodstva od 2:0.

Činilo se da bi Tsitsipas puno lakše od očekivanog mogao doći do pobjede, no Zverev se budi, u trećem setu uspio je igrati sigurno na svoj servis, napraviti jedan break i smanjiti na 2:1 u setovima. Slično je bilo i u četvrtom setu, također mu je jedan break bio dovoljan da napravi razliku i sigurnom igrom na svoj serivs odvede meč u dramatični peti set.

Ipak, grčki teniser se u petom setu opet probudio, došao do svoje igre iz prva dva seta i zahvaljujući breaku u četvrtom gemu napravio razliku te sigurnom igrom na svoj servis došao do pobjede i plasmana u finale. Meč je na kraju trajao tri sata i 40 minuta.

Tsitsipas će u finalu igrati protiv boljeg iz duela između Rafaela Nadala i Novaka Đokovića. Finale se igra u nedjelju.

Grči teniser je postao najmlađi finalista Roland Garrosa od 2008. godine kada je Nadal sa 22 godine i pet dana izborio plasman u finale. Tsitsipas trenutno ima 22 godine i 305 dana, a ovo će mu ujedno biti i prvo Grand Slam finale u karijeri.