S obzirom na to da ima dosta naših ljudi koji žive u inostranstvu, od njih nam stižu i detalji o tome kako medicinske usluge funkcionišu tamo. Jedna fotografija obroka koji je poslužen porodilji u bolnici u Švedskoj izazvala je veliku pažnju.
Tužno je što u 21. vijeku pričamo o tome kakvi su obroci za trudnice, bilo da se radi o Švedskoj, Srbiji ili Bosni. To su stvari koje ne bi trebalo ni da primećujemo jer se podrazumjeva da bi porodilišta u svim krajevima trebalo da imaju pristojnu hranu za pacijente.
Iako je tema nataliteta uvijek aktuelna i od žena se u našoj zemlji ‘zahtjeva’ da djecu rađaju, mnoge se ježe ne toliko od samog porođaja koliko od pomisli da leže u našim bolnicama.
Dehumanizacija koju doživljavaju porodilje u Srbiji djeluje kao da ide sve gore i gore, dok u Švedskoj primjer užine izgleda ovako:
Ovako izgleda snack 2-3h nakon poroda u Svedskoj. U sobi gdje si ti sama sa svojim muzem i bebicom.
— Di (@rimajnder) January 17, 2022
Kod nas ako se porodis iza 17h i nemas nista spremno u torbi da prezalogajis ili ko da ti sta dobaci gladuj do ujutro. pic.twitter.com/7brk2mMeuW
Korisnica Tvitera koja je podjelila fotografiju istakla je da je ova užina poslužena oko dva ili tri sata nakon porođaja, a da se porodilja u tom trenutku nalazi sama sa svojim mužem i bebom u bolničkoj sobi. Istakla je da na Balkanu to svakako nije slučaj, te ako se žene porode nakon 17 časova – često ostanu bez ikakvog obroka, osim ukoliko nemaju nešto spremljeno u torbi.
Prvo što možemo primjetiti jeste da ovo izgleda kao užina koju bi služili u nekom hotelu. Drugo, možda i važnije jeste da ništa na tanjiru nije buđavo, kao što je bio slučaj sendviča sa buđavom šunkom u bolnici u Kragujevcu koju su, na sreću, porodilje primjetile.
Čak je i gori slučaj bio u Čačku kada su bebi poslužili poparu sa plastikom – a nakon toga se pravili ludi i gluvi na primjedbe.
Nekoliko puta smo pravili poređenja kako bolnička hrana izgleda u svijetu, a kako kod nas, kao i kako izgleda hrana za trudnice u Bosni, gdje kao i kod nas, nerijetko na tanjiru možemo vidjeti jedan listić salame, parče hljeba, jednu viršlu i nema više potrebe ni da nabrajamo koliko je to tužno.
Odlično je da su se žene dovoljno ohrabrile da dijele svoja iskustva iz bolnica, makar i anonimno, a kada će se ovdje nešto promjeniti – to niko ne zna. Znamo samo da mora da se mijenja. (Izvor: Lolamagazin.com)
Pročitajte više: Biolog objasnio zašto bebe noću neprestano PLAČU