Norvežanka Ragnhild Mowinckel pobjednica Super G

Skijanje

Na putu do finala Super G Svjetskog kupa, pobjednici globusa i za muškarce i za žene već su potvrđeni. Nakon što je završila na 9. mjestu u Lenzerheideu (SUI), Federica Brignone (ITA) potvrdila se na vrhu poretka ženskog Super G kupa i osvojila svoj prvi Super G globus. Pobjeda je bila i korak naprijed za žensku talijansku skijašku reprezentaciju jer je Brignone postala prva Italijanka koja je osvojila mali globus.

S druge strane, Aleksander Aamodt Kilde (NOR) je osigurao svoj drugi Super G globus nakon što je osvojio Super G na domaćem terenu u Kvitfjell-u (NOR) ranije ovog mjeseca. Norvežaninu je to bila prva pobjeda na domaćem terenu i četvrta pobjeda u Super G u sezoni.

U muškoj Super G trci, Vincent Kriechmayr (AUT) pokazao je da još uvijek ima ono što je potrebno da se bori za prva mjesta. Nakon neugodne sezone, sa samo dva Super G podijuma, Kriechmayr je odnio pobjedu u Courchevelu (FRA). Pobjeda i u spustu i u Super G nije loš način da Austrijanac završi sezonu. Marco Odermatt (SUI) je još jednom pokazao da je sila s kojom se treba računati u svim disciplinama nakon što je završio 2. u današnjoj utrci, što je njegov četvrti Super G rezultat u sezoni. Švicarski sunarodnjak, Gino Caviezel, završio je na trećem mjestu i osvojio svoje prvo postolje u Super G Svjetskom kupu. Kilde je završio na 4. mjestu, 0,88 sekundi iza najbržeg tempa.

Počevši od bib 3, Norvežanka Ragnhild Mowinckel uspjela je zadržati svoje konkurente i ostvarila svoju prvu pobjedu u Svjetskom kupu u Super G. Završivši 2., Mikaela Shiffrin (SAD) bila je najbliža hvatanju Norvežanke, ali je zaostala za 0,05 sekundi. Osvajač bronzane olimpijske medalje u Super G, Michelle Gisin (SUI), završila je na trećem mjestu i osvojila svoj drugi podijum u Super G Svjetskom kupu u sezoni.

Pobjednica Ragnhild Mowinckel

Da bi nastavila borbu za ženski globus, Petra Vlhova (SVK) je morala da završi 7. ili više, da bi imala i najmanju šansu da zadrži svoju ukupnu titulu. Nažalost po Slovakinju, završila je na 17. mjestu, što nije rezultiralo dodatnim bodom.

Završivši kao 2. u Super G, Shiffrin je uspjela osigurati dovoljno bodova da osvoji ukupni globus. Vodeći Vlhovu sa 236 bodova i dvije trke do kraja, Slovakinja ne bi mogla prestići Amerikanku. Shiffrin će po četvrti put podići veliki globus.

Sa brzinskim događajima koji su završeni na finalu Svjetskog kupa, slijede tehnološki događaji. Odlazeći u Meribel (FRA), sportisti će sutra učestvovati u mješovitoj ekipnoj paraleli, a narednih dana u veleslalomu i slalomu. Početak mješovite ekipne paralelne utrke zakazan je za 12:00 sati po srednjeevropskom vremenu.