Njemačka zatvara nuklearne reaktore i okreće se ugljenu

Njemačka

Njemačka bi trebala zatvoriti gotovo polovicu nuklearnih kapaciteta prije kraja godine, čime će se dodatno opteretiti europske mreže koje se već nose s jednom od najgorih energetskih kriza u historiji, piše bug.hr.

Zatvaranjem nuklearnih elektrana Grohnde, Gundremmingen C i Brokdorf u Njemačkoj će ostati samo tri atomske elektrane, koje će ionako biti isključene do kraja 2022. Uz pritisak na opskrbu, zatvaranje uklanja ključni izvor energije s niskim udjelom ugljika u zemlji u kojoj su štetne emisije u porastu.

Nuklearna elektrana Brokdorf jedna je od tri koje će ugasiti reaktore do kraja godine

Nakon katastrofe u Fukushimi 2011., Njemačka je obećala da će zagasiti sve svoje reaktore. U to vrijeme, zemlja je bila vodeća u obnovljivim izvorima energije no postupnim ukidanjem nuklearnih elektrana, Njemačka se u proizvodnji električne energije sve više oslanja na ugljen i lignit. Zemlja je tako došla u situaciju da sve teže ispunjava ciljeve "nula emisija" zbog velikih ustupaka, što lobistima za ugljen, što prosvjednicima protiv vjetroelektrana, ali i proizvođačima, posebice automobilskoj industriji.

Njemački statistički ured iznio je precizne podatke o tamošnjim izvorima energije

"Iz perspektive čiste emisije, upitna je ideja odreći se nuklearne energije prije nego što elektrane dođu do kraja svog životnog vijeka", komentira Hanns Koenig iz Aurora Energy Researcha. "Oduvijek je bilo jasno da će postupno ukidanje nuklearnih elektrana zahtijevati povećan rad elektrana na ugljen i plin, što će pak izazvati značajne dodatne emisije."

Do kraja godine s radom prestaje i NE Grohnde
Do kraja godine s radom prestaje i NE Grohnde

Tajming uklanjanja 4 gigavata baznog opterećenja teško može biti gori, upozorava Bloomberg. Cijene električne energije su blizu rekordnih razina diljem Europe, a Njemačka će se morati oslanjati na proizvodnju iz skupog plina i ugljena još dvadesetak godina, prije nego što i njih postupno ugasi. 


Povećano oslanjanje na fosilna goriva dodatno će povećati emisije, ne samo u Njemačkoj. Brojne europske zemlje povećale su proizvodnju energije na ugljen u posljednjih nekoliko mjeseci jer opskrba plinom nije zadovoljila rastuću potražnju, a proizvodnja energije iz vjetra je u padu.


Njemački rudnici ugljena i lignita rade punom parom
Njemački rudnici ugljena i lignita rade punom parom

Njemačka svu proizvodnju na ugljen namjerava ugasiti do 2038., a broj elektrana na lignit smanjiti za gotovo 16% do 2024. Dugoročno, povećat će se količina obnovljive energije, a ugljen bi kratkoročno trebao premostiti jaz u opskrbi energijom.

Pročitajte više: Prednosti i nedostaci nuklearne energije

Pratite nas na našim stranicama na

Vezane vijesti

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)