Kajsa Vickhoff Lie pobjednica spusta u Kvitfjell Norveška

Kajsa Vickhoff Lie je obradovale horde domačih navijača u Kvitfjell-u

Kajsa Vickhoff Lie je obradovale horde navijača u Kvitfjell-u jer je,zahvaljujući briljantno agresivnom prikazu na domaćoj stazi  postala prva Norvežanka koja je ikada osvojila Svjetski kup u spustu.

Kajsa Vickhoff Lie prvo mjesto

Ali 24-godišnjakinja koja je stvarala istoriju morala je da podeli rekord u centru pažnje sa dvije osobe najveće  svih vremena, pri čemu je prvo Mikaela Šifrin ostvarila svoju petu titulu u ukupnom svetskom kupu, a onda je kraljica brzine Sofija Goggia osvojila svoju treću uzastopna kruna spusta za žene.

Ovo je vrsta slavne kampanje na koju se Vickhoff Lie navikava nakon oporavka od užasne povrede prije dvije godine kako bi ove sezone počela pokazivati svoj nesumnjivi talenat.

Prošlog mjeseca Norvežanka je osvojila svoju prvu veliku medalju, uzevši iznenađujuću bronzu na Svjetskom prvenstvu u superveleslalomu u Courchevel Meribelu, a sada je učinila nešto što nije uspjelo nijednoj od njenih sunarodnica u historiji alpskog skijanja.

Pobjednice spust u Kvitfjjel Norveška

“Neverovatno je, neopisivo je, ali i izuzetno opisivo. To je jednostavno najbolji osjećaj ikada,” rekala je Vickhoff Lie čija je trka bila dovoljno dobra da gurne sjajnu Goggiu na drugo mjesto, dok je aktuelna olimpijska šampionka u spustu Corinne Suter završila  na trećoj poziciji.

Ilka Stuhec je zauzela četvrto mjesto u još jednom ohrabrujućem nastupu za bivšu dvostruku svjetsku prvakinju u spustu, dok je Shiffrin bila izjednačena na petom mjestu sa  Ramonom Siebenhoffer – više nego dovoljno da američkoj superzvijezdi osigura još jedan Veliki kristalni globus.

Corinne Shuter treće mjesto

Vickhoff Lie, koja je nakon nesreće u Italiji provela 644 dana bez snijega, priznala je da su ona i Ragnhild Mowinckel, dvostruka osvajačica olimpijske medalje, vodile "tihu bitku" da postanu prva norveška prvakinja Svjetskog kupa u spustu za žene.

„Zapravo sam to uradila. Nemam riječi za to”, rekla je pobjednica koja svojim hiljadama razdraganih sunarodnika nije mogla dati bolji poklon za vikend. Ženske trke Svjetskog kupa vratile su se u Kvitfjell prvi put nakon 20 godina.

Sofia Goggia drugo mjesto

Goggia ponovo vlada

Danas nesposobna da sasvim parira Norvežankinim oštrim linijama i nemilosrdnoj agresiji, čak ni poznata perfekcionistkinja Goggia nije bila u stanju da zadrži osmijeh s lica dok je razmišljala o još jednoj posebnoj brzinskoj sezoni.

"Super  sretana sam, četvrti globus spusta nije malo, a tri u posljednje tri sezone, tri u nizu, to mi mnogo znači", rekla je Italijanka koja sada ima samo Lindsey Vonn i njenih šest  titule za lov.

“Ova sezona je bila teška, ali sam jurila  osam spusta u Svjetskom kupu i osvojio sam pet, pala sam  u jednom, a najgori rezultat je bio dva puta (osvojeno drugo mjesto. Šta da kažem, prihvatiću, srećna sam.”

Mikaela Shiffrin

Pet Velikih globusa za nezaustavljivu Mikaelu Shiffrin

Za Shiffrin je to još jedan poseban rekord. Ona prolazi pored Vonn kao Amerikanka s najviše velikih globusa uz svoje ime i izjednačava se s velikim Marc Giradellijem. Samo Annemarie Moser-Proll, sa šest, i Marcel Hirscher, sa osam osvojenih , čekaju da ih Mikaela sustigne.

“Zapravo je prilično zanimljivo. Znate sveukupno ili bilo koje sezonske titule, uvijek je čudno objasniti kakav je osjećaj na dan kada ga osvojite ako niste pobijedili u utrci. Ali počela sam da se navikavam na taj osjećaj,” nasmijala se Shiffrin koja je sada osvojila slalomski Mali kristalni Globus u i ukupnu titulu Veliki kristalni globus i može se pohvaliti osvojenim 186 bodova na GS poretku, sa samo dvije trke do kraja.

Mikaela je  bila  odlučna da pokuša da uživa u tom osjećaju, uprkos tome što je njena potjera za rekordnim 86. i 87. pobjedama na Svjetskom kupu neizbježno dominirala razgovorima.

"Mislim, zapravo je zaista teško ne razmišljati o tome jer stalno pričam o tome, svi se o tome pitaju", rekla je Shiffrin uz još jedan osmijeh. „Znam da je to ono što ljudi zapravo žele da znaju, ali moj cilj je zaista bio Velikikristalni globus.

Mikaela Shiffrin na startu

„To izjednačavanje, a zatim i preuzimanje rekorda Ingemara Stenmarka od 86 pobjeda u Svjetskom kupu se možda neće dogoditi ove sezone, ali mislim da skijam dovoljno dobro da bi mogla ostavriti.

Njen sledeći pokušaj da obezbedi pobedu broj 86 biće u drugom super-G u Kvitfjell-u u nedelju sa početkom u 10:30 po lokalnom vremenu.

Predstavnica Bosne i Hercegovine Elvedina Muzaferija dans je osvojila 41. Mjesto sa zaostatkom +3.61.