Francuska danas ima razloga za slavlje

Skijanje

Francuska danas ima razloga za slavlje u Lenzereheideu

Francuska danas ima razloga za slavlje u Lenzereheideu, gdje je održan najzahtjevniji ženski superveleslalom sezone.

Trka je pripala fantastičnoj Romane Miradoli: na veoma teškoj padini koju je dodatno zakomplikovala trasa trenera Maura Pinija. Trener Petre Vlhove, 27-godišnja transalpina, pokazala je sve svoje tehničke vještine kako bi po prvi put u karijeri  stigla na postolje i odmah na najvišu stepenicu.

Romane Miradoli
Romane Miradoli u vožnji
Romane Miradoli u cilju
Romane Miradoli slavi pobjedu

Njena pobjeda u Lenzerheideu također je okončala dugo čekanje Francuske, čija je posljednja pobjednica Super G Svjetskog kupa bila Carole Montillet davne 2004. godine.

Iako nije bilo Italijanke na podijumu, Federica Brignone je bila prva Italijanka koja je osvojila Svjetsko prvenstvo u superveleslalomu. Odlaskom Elene Curtoni, uspjeh je postao aritmetički za Fede, a ona ulazi u historiju ne samo po prvoj Super-G tituli već i po tome što je bila prva Italijanka koja je osvojila tri titule u 3 različite discipline (Veleslalom, Alpska kombinacija i Super-G).

Na izazovnoj stazi Beltrametti svoje tehničke vještine pokazale su Mikaela Shiffrin, druga, zaostatak +0.38 stotinki od pobjednice, i nova olimpijska šampionka Lara Gut Behrami, treća, sa zaostatkom +0.88 stotinki.

Mikaela Shiffrin drugo mjesto
Lara Gut Behrami na startnoj poziciji
Lara Gut Behrami u cilju
Lara Gut Behrami umorna u cilju
Pobjednice

Za američku šampionku Mikaelu bio je to ključan dan, kako u mentalnom smislu, tako i generalno. Sa svojim drugim mjestom danas je osvojila 80 bodova i sada je 67 bodova ispred Petre Vlhove u trci za Veliki Kristalni globus.

Naša Elvedina zauzela je solidno 32 mjesto sa zaostatkom +5.66 sekundi.

Sutra u nedjelju je utrka veleslaloma u Lenzereideu, a šou se nastavlja!