Akter.ba

Cyber prevare prave štetu koja se mjeri u milijardama dolara

Globalna prijetnja Foto: Andriy Popov/Panthermedia/Profimedia

Azijski kriminalni sindikati koji stoje iza više milijardi dolara vrijedne industrije cyber prevara globalno se šire, uključujući Južnu Ameriku i Afriku, jer racije u jugoistočnoj Aziji ne uspijevaju obuzdati njihove aktivnosti, saopštio je UN u izvještaju.

Kriminalne mreže koje su se pojavile u jugoistočnoj Aziji posljednjih godina, otvarajući prostrane komplekse u kojima se nalaze desetine hiljada radnika, od kojih su mnogi bili žrtve trgovine ljudima i prisiljeni na prevaru širom svijeta, evoluirali su u sofisticiranu globalnu industriju, saopštio je Ured Ujedinjenih naroda za drogu i kriminal (UNODC).

Čak i dok su vlade jugoistočne Azije intenzivirale suzbijanje, sindikati su se kretali unutar i izvan regiona, navodi agencija, dodajući da je došlo do “potencijalno nepovratnog prelivanja ostavljajući kriminalnim grupama slobodu da se kreću po potrebi.

Konzervativne procjene pokazuju da širom svijeta postoje stotine velikih firmi za prevare koje ostvaruju desetine milijardi dolara godišnje zarade, saopštio je UNODC. Agencija je pozvala zemlje da rade zajedno i intenziviraju napore da poremete finansiranje bandi.

“Regionalna industrija kibernetičkih prijevara nadmašila je druge transnacionalne zločine, s obzirom na to da je lako skalabilna i sposobna da dosegne milione potencijalnih žrtava na mreži, bez potrebe za premještanjem ili prometom ilegalne robe preko granica.

Samo Sjedinjene Američke Države prijavile su više od 5,6 milijardi dolara gubitaka zbog prijevara s kriptovalutama u 2023. godini, uključujući više od 4 miliona dolara u takozvanim prijevarama osmišljenim da iznude novac od često starijih i ranjivih ljudi.

Posljednjih mjeseci, vlasti iz Kine, odakle potiču mnoge bande, Tajlanda i Mijanmara predvodile su suzbijanje operacija prevare u oblastima na granici Tajlanda i Mijanmara bez zakona, pri čemu je Tajland prekinuo snabdijevanje električnom energijom, gorivom i internetom u područjima gdje se nalaze prevara.

Ali sindikati su se prilagodili, prebacujući operacije između “najudaljenijih, najranjivijih i nedovoljno pripremljenih dijelova jugoistočne Azije”, posebno u Laosu, Mjanmaru i Kambodži i šire, iskorištavajući jurisdikcije sa slabom upravom i visokim stopama korupcije, navodi UNODC.

Nove lokacije također se nastavljaju razvijati u Mjanmaru, u jeku sukoba koji se širi otkako je vojska preuzela vlast prije četiri godine.

Sve više se uspostavljaju operacije u Africi, uključujući Zambiju, Angolu i Namibiju, te u istočnoj Evropi uključujući Gruziju, navodi agencija.