Rukovodstvo Opće bolnice (Gavrankapetanović) ‘Prim. dr. Abdulah Nakaš’ uputilo je Skupštini i Vladi Kantona Sarajevo zahtjev da se ova bolnica tranfsormira u kantonalnu.
Na prošloj sjednici Senata Opće bolnice utvrđeno je da je Upravni odbor donio odgovarajuće odluke te da su ispunjeni svi potrebni uvjeti.
Direktor Opće bolnice dr. Ismet Gavrankapetanović za Raport objašnjava šta to znači i šta time dobiva bolnica. Ali i još važnije – šta to znači za pacijente.
“Skupština Kantona Sarajevo je u septembru 2020. Godine donijela jednoglasnu odluku da vlada pokrene procese transformacije Opće bolnice ‘Abdulah Nakaš’ u kantonalnu bolnicu Sarajevo... I to na osnovu zakona o zdravstvenoj zaštiti član 100. Taj čan kaže da se za podruĉje jednog ili više kantona može se organizovati i kantonalna bolnica koja, pored uslova predviđenih za opštu i specijalnu bolnicu, ispunjava posteljne, dijagnostiĉke i druge uslove utvrđene kantonalnim zakonom. Izuzetno, kantonalna bolnica iz stava 1. Ovog člana moze obavljati i tercijarnu zdravstvenu zaštitu iz djelatnosti za koju je registrovana, ako ispunjava uslove za tercijarnu zdravstvenu zaštitu utvrđene ovim zakonom. Kao i propisima donijetim na osnovu ovog zakona, te ako je za obavljanje ove djelatnosti verifikovana od Federalnog ministarstva”... Rekao nam je direktor.
Kaže da su dva ključna razloga.
Dva ključna razloga
“Prvi je vezan za uslugu pacijentima. Proširujemo specijalističke i subspecijalističke discipline koje možemo raditi i bolesnicima omogućavamo znatno širu mogućnost usluga. U pojedinim disciplinama postajemo kompetitivni gdje možemo pružiti uslugu pacijentima ne samo iz Sarajeva nego i iz Federacija BiH i RS. Nismo konkurencija nikome nego, naprotiv, nadopunjujemo se u zdravstvenom sistemu sa drugim zdravstvenim institucijama”, navodi Gavrankapetanović.
Drugi razlog tiče se funkcionisanja bolnice.
“Za bolnicu je značajno da time dobiva stabilno finansiranje i zapošljavanje mladih kadrova i njihovu edukaciju kako je definirano zakonom. Naš rad u najtežim trenucima grada Sarajeva nakon rata je pokazao koliko možemo uraditi i da zaslužuju i građani Sarajeva i zaposleni da imaju svoju Kantonalnu bolnicu”... Istakao je doktor Gavrankapetanović
On dodaje da bi pozicioniranjem na ovaj način prestali i pokušaji da se bolnica zatvori.
Na ovaj način bi prestali i pokušaji da se bolnica zatvori
“Pozicioniranjem na ovaj način bi prestali svi pokušaji koji su imali namjeru da Opća bolnica bude zatvorena i njeni prostori budu prenamjenjeni”. Zaključio je Gavrankapetanović.
On na kraju navodi kako do sada u KS nije bilo uvjeta da se osnuje kantonalna bolnica.
“To je sad neophodno potrebno, jer bi na taj način zdravstvena usluga koju pruža jedna kantonalna bolnica. Bilo u hospitalnim kapacitetima ili u specijalističkim ordinacijama bolnice, bila dostupnija stanovnicima Kantona. Konačno, COVID pandemija je pokazala i dokazala tu neophodnost. Kada su se zbog ovih zakonskih neusaglašenosti, mnoge stvari rješavale u hodu”, ističe on.
Zato kaže on, i žele iskoristiti sad zakonsku mogućnost i krenuti u osnivanje kantonalne bolnice za Kanton Sarajevo.
“Samim tim bi bolnica imala mogućnost širenja djelatnosti – vrste specijalnosti, potom adaptacije prostora, poboljšanje tehničkih uslova i kapaciteta, standardizaciju svih kapaciteta, i konačno povećanje broja kadra, kao i povećanje broja posteljnih kapaciteta i dijagnostičkih kapaciteta. Na taj način zdravstvena usluga postaje bliža pacijentu, dostupnija, bez dužih lista čekanja, podigao bi se kvalitet zdravstvenih usluga, i samim tim imali bismo bolje ishode po zdravlje i oporavak naših pacijenata, što bi neminovno dovodilo do povećanja zadovoljstva naših sugrađana.
Isto tako, ovo bi otvorilo prostor za razvoj i unapređenje naučno-nastavne djelatnosti bolnice, stvaranje boljih uslova za edukaciju zdravstvenoga kadra svih profila, kao i omogućavanje naučnoga rada naših stručnjaka. Kanton Sarajevo je zaslužilo jednu ovakvu kantonalnu bolnicu i time bi se ojačao zdravstveni sistema Kantona”, istakao je u razgovoru za Raport dr. Ismet Gavrankapetanović.