Zašto se na nivou države ne uvede plavi dizel i onda se to može spustiti na nivo entiteta i riješiti
Ugledni privrednik Jusuf Arifagić, koji je poznat kao najveći proizvođač mlijeka u entitetu Republika Srpska. Nije ostao pošteđen velikih poskupljenja koja potresaju BiH. Za prehranu 650 muznih krava na farmi u Kozarcu i oko 400 tovnih bikova u Bosanskom Petrovcu treba uložiti više od pola miliona maraka, što je dovoljno samo za sjetvu.
Maćehinski odnos
Proizvodnja je u opadanju, kaže Arifagić za „Avaz“, a farmeri su preumorni od silnih problema i ekonomskih udara.
- Proizvodili smo nekih 500 do 600 miliona litara mlijeka. Ta proizvodnja je u opadanju i mislim da danas ne proizvodimo ni deset posto naših potreba - govori nam Arifagić.
BiH raspolaže ogromnim prirodnim bogatstvima, a velike površine zemljišta su ostale neobrađene, što je apsurd jer nam glad kuca na vrata, smatra on.
- Mi nemamo zalihe goriva, mislim da imamo svega sedam miliona litara u Živinicama, to je malo. Za ukupne potrebe države BiH, da bi funkcionirala neka tri mjeseca, potrebno je oko 500 miliona litara goriva - kaže Arifagić.
Za sve su, ističe, krivi političari. Podsjeća da bogate zapadne zemlje imaju robne rezerve te da narod u BiH najbolje zna kako mu je.
- Odnos političkih struktura, koje ovu zemlju vode posljednjih 20-25 godina, bio je maćehinski - smatra Arifagić.
Plavi dizel
Svakodnevno divljanje cijena - od goriva, preko repromaterijala, pa do sjemena - dodatno pogoršava situaciju farmerima, a mnogi su pred odustajanjem od proizvodnje.
- S obzirom na količinu sjetve koju obavljam, a to je na godišnjem nivou nekih 500-600 hektara zemlje, meni treba gotovo 100.000 litara dizela. Ja dobijem nekih 10.000 litara regresirano, a za sve ostalo plaćam punu cijenu, kao i za traktore koji voze po bosanskim njivama. Neki dan sam se pitao da li ja to točim gorivo u Porsche koji ide po Koridoru 5C ili u traktore koji su na njivama. Zašto se na nivou države ne uvede plavi dizel i onda se to može spustiti na nivo entiteta i riješiti.
Drugi naš problem su mineralna đubriva. Mi, jednostavno, nemamo novca da ga kupimo, a onda ne možemo očekivati ni urod - upozorava Arifagić.
Nema pomoći
Kaže da će situacija biti ista, ako ne i gora, sve dok narod i proizvođači šute.
- Sjemena su poskupjela i konstantno čujemo iz ministarstava kako će pomoći poljoprivrednicima. Sjetva je krenula, a ja pomoć ne vidim.
Mislim da će političke elite novac iz budžeta iskoristiti za izbore, neko će prodati glas za vreću brašna, neko za litar ulja i to je, nažalost, naša sudbina - zaključuje Arifagić.