Republika Srpska se ne može izvući iz BiH, to je nemoguće. Njihovo mjesto je na zapadu, mjesto srpskog naroda je na Zapadu, ne u Rusiji. Ja razumijem te veze, ali to je daleko - kazao je Milanović
Predsjednik Republike Hrvatske Zoran Milanović smatra kako Ukrajini treba dati status kandidata za članstvo u Evropskoj uniji što je prije moguće, ali i Bosni i Hercegovini i Kosovu.
- Hrvatski je strateški i nacionalni interes da i zemlje jugoistočne Evrope, koje su deklarirale i dokazale svoju namjeru i spremnost ulaska u EU, što prije postanu članice Evropske unije – kazao je Zoran Milanović.
Rusija je daleko - kaže Milanović
Ipak, za razliku od BiH i Kosova, Milanović je pokazao daleko veću skepsu prema evropskom putu Srbije, otvoreno osuđujući njenu politiku pokušaja sjedenja na dvije stolice.
- Što se tiče Srbije, u ovom, za europski mir, važnom trenutku, ta se država mora odlučiti želi li stvarno članstvo u EU ili ne i prema tome voditi svoju politiku. EU joj mora dati do znanja da je ovo trenutak odluke – izričit je bio Milanović.
Oštru i jasnu poruku Milanović je u današnjem istupu poslao i Republici Srpskoj.
- Republika Srpska se ne može izvući iz BiH, to je nemoguće. Njihovo mjesto je na zapadu, mjesto srpskog naroda je na Zapadu, ne u Rusiji. Ja razumijem te veze, ali to je daleko - kazao je.
Nakon ovih posljednjih izjava, pitanje koje si moramo postaviti je – šta se desilo Milanoviću, predsjedniku Hrvatske pa je (opet) postao normalan?
Naime, prije samo nekoliko dana, kada još nije bilo izvjesno da će Rusija izvršiti invaziju na Ukrajinu, Milanović je prijeteći poručivao da BiH nikad neće ući u NATO, nazivajući je „nikakvom državom“ i obećavajući da će kao predsjednik Hrvatske BiH blokirati sve moguće integracije sve dok Čoviću ne isporuči izborni zakon po njegovoj želji. Ovo je, naravno, bila samo jedna u nizu uvreda i prijetnji na račun BiH i prije svega bošnjačkog naroda, od „parfema i sapuna“ do „nemaju 'leba da jedu“.
Da stvar bude zanimljivija, još krajem januara Milanović je za ruske medije izjavljivao da "Ukrajini nije mjesto u NATO-u", "Hrvatska će povući svoju vojsku iz NATO-a u slučaju sukoba", "Odgovornost za eskalaciju je na Washingtonu“, što je zgrozilo demokratsku javnost u svijetu, ali i hrvatskoj državi stvorilo ozbiljne probleme.
Russia Goodbye!
Šta se se Milanoviću desilo pa je, najprije, nakon pobjede na izborima nad Kolindom Grabar-Kitarović s umjerenom i prozapadnom retorikom. Najprije zauzeo poziciju šovinističkog proruskog kabadahije čija retorika mnogo više podsjeća na Milorada Dodika nego na modernog i pristojnog evropskog političara, da bi potom, nakon napada Rusije na Ukrajinu, priču ponovo okrenuo za 180 stepeni i od „Ukrajini nije mjesto u NATO-u“ i. „BiH nikad neće ući u NATO“, postao predlagač da se BiH. Ukrajina i Kosovo nagrade statusom kandidata za članstvo u EU?
Razlog Milanovićeve promjene je, ma koliko se činilo maglovitim, zapravo krajnje jasan – Rusija.
Sada postaje krajnje očigledno da sve Milanovićeve antizapadne izjave, zaoštrena retorika. Izigravanje nacionalnog lidera, uvrede na račun BiH i podrška Čoviću i Dodiku. Oni su pozadinu imali u široj javnosti nevidljivim vezama i interesima koji su sezali do Kremlja.
Još do prije koji dan, dok su ruski gas i nafta slobodno tekli u Evropu. A ruskom kapitalu i propagandi bilo omogućeno relativno slobodno djelovanje, mogla se istolerisati i poneka proruska veza.
Ipak, agresija na Ukrajinu naišla je na žestok. Beskompromisan i jedinstven odgovor SAD i ključnih evropskih sila koji ukratko podrazumijeva potpuno protjerivanje ruskog utjecaja svake vrste iz zapadnog civilizacijskog prostora.
Jasno je da će u tom stampedu teško moći opstati bilo koji političar ili moćnik koji bude pokušao i dalje održavati blizak odnos s Rusijom i zastupati njene interese ili slijediti njenu retoriku.
Milanović je to, dakako, odmah shvatio. Te je preko noći požurio da brže-bolje promijeni i pokaže da je na pravoj strani. To je, ukratko, Milanovićev uvjet opstanka, a vlastita koža i pozicija su mu nesumnjivo preći od Rusije.
Za nas u BiH istiskivanje ruskog utjecaja evropskog kontinenta. Ali i ovakav zaokret Milanovića u retorici, može samo biti dobrodošao.
Russia Goodbye!