Sa stanovišta iscjeljitelja, postoje tri “klasična” uzroka bolesti. Zanimljivo je da ti razlozi nisu bakterije, virusi ili mikroorganizmi. To su negativna unutrašnja stanja koja se pojavljuju u našoj duši kao reakcija na toksično ili traumatično životno iskustvo.
A prvo od tih negativnih unutrašnjih stanja je disharmonija.
1. Disharmonija
Disharmonija je stanje koje doživljavamo kada život iznenada izgubi svaki smisao za nas ili kada izgubimo nešto veoma važno – nešto što je za nas bilo spojna veza između duše i života.
Uzmimo za primjer slučaj starijeg para koji je u braku dugi niz godina. Zamislite da jedan od njih naglo umre. Njihov odnos možda nije bio savršen, ali vrijeme koje su proveli zajedno, stvorilo je duboku i trajnu vezu među njima. Gubitak tako bliske osobe može dovesti do duboke unutrašnje krize. Često se u takvim slučajevima pogoršava zdravstveno stanje preostale polovine jedne cjeline. Dolazi do hroničnih oboljenja ili se javljaju nove ozbiljne bolesti.
Disharmonija u duši može izazvati osećaj nesposobnosti da kontrolišemo sve što nam se događa. To se može dogoditi polako i postepeno, ili kao posljedica katastrofe koja nam je potresla život do samih temelja. Na primer, iznenadni gubitak posla, finansijski problemi…
Kada iskusimo osjećaj nemoći i počnemo da posmatramo sudbinu kao nešto zlonamjerno, to direktno utiče na našu energetsku matricu, čineći nas ranjivim i manje otpornim na bolesti.
2. Strah
Drugi klasični uzrok bolesti je strah. Osoba koja korača kroz život sa stalnim strahom u duši dvostruko je ranjiva na bolesti. Anksioznost koju stalno doživljava potkopava samopouzdanje i osjećaj sigurnosti. Takve osobe svijet počinju da doživljavaju kao opasno i neprijateljsko okruženje.
Osjećaj sigurnosti i blagostanja zapravo je temelj na kojem je izgrađena čitava građevina zdravlja našeg tijela. A kada nešto negativno utiče na ovaj temelj, to odmah smanjuje sposobnost našeg imunog sistema da adekvatno odgovori na spoljne prijetnje. Kada je naš imuni sistem ugrožen, to može dovesti do veoma velikih zdravstvenih problema.
Prije skoro 500 godina, veliki ljekar Paracelsus u svojim spisima napisao je “strah od bolesti daleko je opasniji od same bolesti”.
A ovo nas vodi do trećeg klasičnog uzroka mnogih bolesti – fenomena koji je iscjeliteljima i šamanima poznat kao “gubitak duše”.
3. Gubitak duše
Među duhovnim iscjeliteljima i šamanima mnogih domorodačkih kultura gubitak duše sa pravom se smatra za jedan od najozbiljnijih dijagnoza, odnosno predstavlja uzrok za prevremenu smrt i razna oboljenja.
Šta je zaista gubitak duše? U zapadnom društvu gubitak dijela duše tumači se kao udar na samu suštinu čoveka. Gubitak duše uglavnom se događa kao odgovor na povređena osjećanja.
Šta uzrokuje gubitak duše? Ova izuzetno neprijatna pojava može imati mnogo različitih razloga. To se može dogoditi zbog razočaranja u djetinjstvu. Gubitak duše se dešava i kada su djeca maltretirana u školi ili kod kuće, ili kada ih korumpiraju oni koji su trebali da se brinu o njima. Nasilje, problematični razvod, težak pobačaj, saobraćajna nesreća ili ozbiljna operacija – sve to vodi u gubitak dijela duše.
Simptomi koji ukazuju na gubitak duše
- Čini vam se da ste podijeljeni na dijelove
- Memorija je djelimično zaključana i ne možete se sjetiti određenih epizoda iz svog života
- Nesposobnost nekoga da voli ili prihvati tuđu ljubav
- Emotivna hladnoća i odvojenost
- Iznenadni bolovi lijenjosti ili apatija
- Nedostatak inicijative ili entuzijazma
- Nedostatak radosti u životu.
- Stalni neuspjesi
- Nesposobnost donošenja odluka
- Nemogućnost razlikovanja pozitivnog od negativnog
- Hronična negativnost
- Bolesti zavisnosti
- Osjećaj melanholije
- Depresija
Ako sa ljudima razgovaramo o gubitku duše, gotovo svi priznaju da su se u nekoj fazi svog života osjećali kao da su izgubili “dio” sebe, ali skoro niko od njih nije sumnjao da se izgubljeni djelovi mogu vratiti, i da je to samo privremen gubitak.
Izvor: Oaza znanja