Akter.ba

Kina formalno donosi politiku troje djece

© Getty Images

Kina je službeno revidirala svoje zakone kako bi se parovima omogućilo rođenje do troje djece, kako bi se povećao natalitet.

Uredba je jedna od nekoliko donesenih u petak na sastanku najvišeg zakonodavca zemlje, Nacionalnog narodnog kongresa (NPC).

Očekivali su se i detalji o kontroverznom zakonu protiv sankcija za Hong Kong, za koji su se mnoge tvrtke bojale da će ih dovesti u težak položaj.

No, hongkonški mediji izvijestili su u petak da je odluka odgođena.

Koja je politika troje djece?

Kina je u maju najavila da će dopustiti parovima da imaju do troje djece, u velikoj promjeni politike.

Ta je odluka sada formalno usvojena u zakon, zajedno s nekoliko rezolucija čiji je cilj povećati natalitet i “smanjiti teret” odgoja djeteta, objavila je novinska agencija Xinhua.

To uključuje ukidanje „naknade za socijalno uzdržavanje“ – novčane kazne koje parovi plaćaju za rađanje djece iznad granice, poticanje lokalnih vlada da ponude roditeljski dopust, povećanje prava žena pri zapošljavanju; te poboljšanje infrastrukture za brigu o djeci.

Nedavni popisni podaci pokazali su nagli pad nataliteta.

Zemlja je 2016. godine ukinula svoju desetljećima staru politiku o jednom djetetu zamijenivši je granicom za dvoje djece, no to nije dovelo do stalnog porasta nataliteta.

Troškovi odgoja djece u gradovima odvratili su mnoge kineske parove.

Što je sa zakonom protiv sankcija?

Prošli tjedan, globalne banke i financijske institucije pomno su promatrale sastanak NPC-a tražeći znakove o tome kako će i kada kontroverzni zakon protiv sankcija utjecati na Hong Kong.

Kina je zakon već donijela u junu, a u petak se očekivalo da će ga staviti u mini-ustave Hong Konga i Macaoa, precizirajući kako će se primijeniti. Izvješća u petak citirala su zastupnika koji je rekao da je to odgođeno.

Prema zakonu, tvrtkama u Kini nije dopušteno provoditi strane sankcije protiv kineskih pojedinaca ili subjekata. Povrh toga, od njih se traži da pomognu Pekingu u provedbi odmazdi, a ako odbiju, mogu se suočiti s kaznom.

Predstavljen je nakon što je američka vlada uvela nekoliko rundi sankcija kineskim dužnosnicima – uključujući čelnicu Hong Konga Carrie Lam – zbog suzbijanja Pekinga prodemokratskih prosvjeda. Kao odgovor, Kina je nametnula vlastite sankcije američkim dužnosnicima.

Stručnjaci kažu da bi se prema zakonu banke i tvrtke u Hong Kongu mogle suočiti s pravnim rizikom zbog američkih sankcija.

Hong Kong je središte mnogih globalnih financijskih institucija, a gradska država glavni je izvor prihoda tvrtki poput HSBC -a i Standard Chartered -a.

“Privlačnost Hong Konga za mnoge tvrtke, osobito one međunarodne, bila je njegova relativna izolacija od unutarstranačkog suparništva i velike konkurencije moći. Takav bi zakon oduzeo jednu od tih važnih nogu”, rekao je Ian Chong, stručnjak za političke znanosti pri National Sveučilište u Singapuru.

“Troškovi i neizvjesnost poslovanja u HK mogli bi se značajno povećati”, rekao je za BBC.

Doktor Chengxin Pan, izvanredni profesor međunarodnih odnosa sa Sveučilišta Deakin u Australiji, rekao je da je Kina donijela zakon jer “ne želi pretjerano uznemiriti poslove … također ne želi da tvrtke misle da je to normalno i bez troškova” imati svoj hljeb i jesti ga, profitirajući od poslovanja u Hong Kongu, dok izvršavajući sankcijske naredbe iz Washingtona protiv kineskih interesa. “

“To će bez sumnje zakomplicirati izračun troškova i koristi, ako ne i političku lojalnost, poslovanja u Hong Kongu, što bi moglo biti uhvaćeno u geopolitičkoj unakrsnoj vatri između SAD-a i Kine.”

PROČITAJTE VIŠE: Kina izvodi vojne vježbe “Live-Fire” južno od Tajvana

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)