Neposredno ispred grada Bihaća, mračni spomen park obilježava mjesto gdje su fašističke snage tokom Drugog svjetskog rata pogubile 12.000 etničkih Srba i Jevreja. garavice
Snage Osovine kontrolisale su veći dio Balkana tokom rata, a kako su se granice precrtavale, grad Bihać postao je dio Nezavisne Države Hrvatske, koja se pridružila fašistima. U junu 1941. novi gradonačelnik Bihaća, Ljubomir Kvaternik, krenuo je ka homogenizaciji grada, odlučujući da svi etnički Srbi i Jevreji moraju napustiti svoje domove. Mnogi su to učinili, ali je veliki broj zanemario naredbu. U julu je gradonačelnik pozvao na hapšenje svih onih koji su ostali. Od jula do augusta te godine, hiljade jevrejskih i srpskih civila svih uzrasta odvedeno je na lokacije izvan grada i masovno pogubljeno.
Jedno od najvećih stratišta bilo je na brdu Garavice - i tu je, decenijama kasnije, socijalistička Jugoslavija izgradila spomenik mrtvima.
Spomen - park Garavice žrtvama fašističkog terora dizajnirao je poznati arhitekta Bogdan Bogdanović, a dovršen 1981. Sastoji se od 15 kamenih stubova postavljenih oko grebena brda Garavice, visine otprilike 15 stopa. Svaki je formiran od niza isklesanih kamenih blokova. Graviranja na blokovima prikazuju neobične uzorke i apstraktne dizajne, koji podsjećaju na lokalnu narodnu umjetnost.
Spomen - park se danas slabo održava. Neki od stubova oštećeni su tokom sukoba devedesetih godina, dok su grafiti mrljali mnogo kamenja. Za razliku od drugih spomenika u nacijama bivše Jugoslavije, gdje svježe cvijeće često ukazuje na njihovu današnju upotrebu kao spomen -obilježje, spomen -park Garavice izgleda da je uglavnom zaboravljen.
Njegova antifašistička poruka ostaje snažna, za one koji ipak odluče posjetiti. Ugravirano pismo na kamenu blizu ulaza u park glasi:
"Život je jači od smrti, Pravda je jača od zločina, Ljubav je jača od mržnje. ”