88. pobjeda Mikaele Shiffrin

Shiffrin osvaja svoj drugi kristalni globus u veleslalomu

Mikaela Shifrin 88 pobjeda u karijeri

Mikaela Shiffrin osvaja svoj drugi kristalni globus u veleslalomu

Finalna trka sezone Audi FIS Svjetskog kupa za žene protekla je kao što je i počela, a na vrhu je bila Mikaela Shiffrin (SAD).

Mikaela je pobjedila sa ukupnim vremenom 1:55.88. Drug aje bila Thea Louise Stjernesund (NOR) sa zaostatkom +0.06 i treća je bila Valerie Garenier (CAN) sa zaostatkom +0.20 sec.

Najveća skijašica svih vremena svoju rekordnu sezonu završila je u velikom stilu još jednom pobjedom u veleslalomu. Shiffrin je vodila nakon prve vožnje i sastavila gotovo besprijekornu drugu vožnju kako bi postavila vodeći tempo za samo 0,06 sekundi.

Mikaela Shiffrin

Ovo je sedma veleslalomska pobjeda u sezoni za veleslalomskog prvaka. Ova pobjeda joj donosi 21 pobjedu u veleslalomu Svjetskog kupa, što je još jedan rekord za Amerikanku. To je najveći broj GS pobeda jedne žene u istoriji Svetskog kupa.

To je njena druga titula u veleslalomu, a prvu je osvoijla 2019.

Ona nastavlja da produžava svoj rekord kao najodlikovanija skijašica ikada sa svojom 88. pobjedom u Svjetskom kupu u karijeri. Od toga 53 pobjede  ostvarila je   u njenoj omiljenoj disciplini slalom.

Pobjedom je postavila rekord za većinu podijuma na Svjetskom kupu od strane žene, 138 podijum.

Osećam se dobro, ovo je neverovatno. Osećam se odlično. Sve ove žene su se borile u drugoj vožnji. Jedva sam se progurao pored Thee (Stjernesund), svaka čast. Velike čestitke Valu (Grenier) i svim ženama ove sezone. Uzbuđena sam što ću se vratiti i ponoviti to sljedeće sezone”, rekla je Shiffrin za Kilde.

Američka zvijezda ne planira usporavanje niti planira veliko slavlje.

"Naći ću malo vremena na plaži samo nekoliko dana, a zatim se vratiti ovdje u Evropu na nekoliko skijaških testova i onda malo dužu pauzu", rekla je Shiffrin. "Vratićemo se u Evropu za početak sledeće sezone pre nego što to budemo znali."

Thea Louise Stjernesund (NOR)

Thea Louise Stjernesund (NOR) napravila je prekrasnu drugu vožnju i zauzela vrh tabele kada je završila. Na kraju bi zauzela drugo mjesto nakon što ju je prošla Šifrin. Sačuvajući najbolje za kraj, bio je to najbolji završetak za Norvežaninu cijele sezone.

26-godišnjakinja je bila u suzama radosnicama dok je osvojila mjesto na podijumu. Njen prethodni najbolji cilj u veleslalomu bio je osmi.

“To je nešto za šta radite svaki dan. Prije dvije godine bila je to jedna od najtežih sezona za mene. Nisam uzeo ni jedan bod u GS-u i sada se ovo dešava. Bio je to težak put i emotivan. Dobiti potvrdu da me moj rad negdje vodi daje mi neverovatno samopouzdanje u budućnost”, rekao je Stjernesund.

Stjernesund se sruši od radosti i iscrpljenosti nakon što je ugledala zeleno svjetlo nakon svoje druge vožnje

“Uvijek sam vjerovao da sam dovoljno dobar, ali želja je prevladala. Želeo sam previše. Nikad nisam pronašao sposobnost da se jednostavno opustim i skijam. Mislim da ostariš i shvatiš da je sada dovoljno, samo iskoristi priliku. Imao sam sreće što sam bio tamo i ostavio sve na stolu. Išao sam na to i nisam imao šta da izgubim, bio je to neverovatan osećaj”, rekao je Stjernesund.

Valerie Grenier (CAN)

Valerie Grenier (CAN) je bila skoro van u više okreta u svojoj drugoj vožnji, ali je izvukla snažan finiš i dospjela na podij na trećem mjestu. Kanađanin završava sezonu sa dva postolja.

“Stvarno sam morao to učiniti. Napravio sam par grešaka na vrhu i nisam tako dobro skijao. Samo sam stalno razmišljao o svom čistom skijanju na dnu i uspjelo je. Sretan sam što sam na podijumu. To je savršen način da se završi sezona”, rekao je Grenier.

Lara Gut-Behrami (SUI) je morala duboko kopati kako bi se potaknula do snažnog cilja, a to je upravo ono što je uradila u svojoj drugoj vožnji. Švicarska zvijezda ugledala je zeleno svjetlo nakon svoje zvjezdane druge vožnje s pet trkačica do kraja. Međutim, odmah je prošao sa sljedećim skijašem i završio četvrti.

Behrami je također zauzeo drugo mjesto u poretku sezone veleslaloma, osvojivši mjesto u finalnoj utrci.

Pošto je sunce počelo da prodire kroz oblake, Marta Bassino (ITA) nije mogla učiniti dovoljno da se izbori za još jedan podijum ove sezone. Bassino je završio šesti i na kraju se zadovoljio trećim u poretku veleslaloma, pavši sa drugog u finalnoj trci.

Tessa Worley (FRA) šampionka u veleslalomu 2022, krenula je na stazu za svoj 255. start u Svjetskom kupu i ono što bi mogla biti njena posljednja trka dok spušta skije. 33-godišnjak je završio na 11. mjestu. Worley je odustao nakon duge karijere sa 36 postolja na Svjetskom prvenstvu.

Ragnhild Mowinckel (NOR) je dramatično napredovala ove sezone sa pet postolja na Svjetskom kupu i Svjetskom prvenstvu, uključujući dva postolja u veleslalomu. Norvežanin je izdržao dvije pristojne vožnje kako bi završio deveti u posljednjoj trci sezone.

Michelle Gisin (SUI) završila je svoju nevjerovatnu seriju takmičenja u svakoj pojedinoj utrci ove sezone Svjetskog kupa. Švicarska je svoju prepunu sezonu završila sa 21. mjestom.