'Pripreme, a ne panika': Visoki američki cyber zvaničnik traži od Amerikanaca da paze na ruske napore hakovanja
Američka vlada je oprezna u pogledu mogućnosti ruskog cyber napada na kritičnu infrastrukturu SAD-a u kombinaciji s pokušajima Kremlja da širi dezinformacije o efektima bilo kojeg incidenta kako bi posijala paniku među Amerikancima, rekao je za CNN visoki američki sajber dužnosnik.
"Sva preduzeća, svi vlasnici kritične infrastrukture i operateri treba da pretpostave da je ometajuća sajber aktivnost nešto o čemu Rusi razmišljaju, za šta se pripremaju, istražuju opcije, kao što je rekao predsjednik", Jen Easterly, direktorica američke kibernetičke sigurnosti i Agencija za infrastrukturnu sigurnost (CISA), rekla je u ekskluzivnom intervjuu Pamela Braun iz CNN-a.
„Zato smo toliko fokusirani na to da svi shvate potencijal za ovu ometajuću sajber aktivnost“, rekla je Easterly. "I ne radi se o panici. Radi se o pripremi."
Easterly je ukazala na primjer sajber kriminalnog napada na Colonial Pipeline prošle godine, koji je danima zaustavio isporuku goriva istočnoj obali i doveo do toga da Amerikanci gomilaju benzin.
Bajdenova administracija je mjesecima upozoravala da bi Moskva mogla odgovoriti na američke sankcije zbog ruske invazije na Ukrajinu sajber napadima na američku infrastrukturu - ili da bi bande ransomware-a poput one koja je pogodila Colonial Pipeline mogle napasti. "Veličina ruskih sajber kapaciteta je prilično značajna i dolazi", rekao je predsjednik Joe Biden poslovnim liderima 21. marta.
Easterly je Bajdenovu izjavu, u kojoj se navodi da Rusija provodi "pripremne aktivnosti" za potencijalni sajber napad, nazvala "prilično bez presedana".
"Mislim da ono što čini trenutak drugačijim je samo vidjeti šta su Rusi uradili sa ovom ničim izazvanom invazijom na Ukrajinu, a zatim shvatiti da mogu postojati neke vrlo stvarne posljedice toga u sajber prostoru", rekla je Easterly za CNN. Easterlyjeva agencija, osnovana 2018. godine, zadužena je za savjetovanje vlasnika i operatera elektrana, proizvodnih pogona i druge kritične infrastrukture o tome kako se braniti od takvih prijetnji.
Agencije poput CISA-e i odjela za trezor i energetiku posljednjih mjeseci održale su brifinge o sajber prijetnjama o ruskim hakerskim mogućnostima za najveće američke banke i elektroprivrede. Mnogi od tih operatera kritične infrastrukture proveli su godine ulažući u odbranu mreže i proučavajući ruske sajber napade visokog profila poput onog koji je prekinuo struju u Ukrajini za četvrt miliona ljudi.
Mjesec dana nakon rata u Ukrajini, ruska vojska je posrnula i još uvijek nije uspjela zauzeti glavni grad Kijev. "Pretpostavljam da postoji veliki pritisak, veliki stres ne samo na rusku vojsku već i na ruske obavještajne službenike", rekala je Easterly, bivši obavještajac američke vojske.
Pročitajte više: Rusija izvela i brojne cyber napade u Ukrajini